Dünya İnsan Hakları Günü kutlandı

Gümüşhane’de 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Gümüşhane Üniversitesinde düzenlenen ortaklaşa programla kutlandı.

Dünya İnsan Hakları Günü kutlandı

Gümüşhane Valiliği, Gümüşhane Üniversitesi ve Gümüşhane İl Müftülüğü işbirliği ile " İnsan Hakları" konulu konferans İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Konferansa Gümüşhane Üniversitesinin farklı fakültelerinden akademisyenler, öğrenciler ve Gümüşhane İl İnsan Hakları Kurulu temsilcileri katıldı. 

Konferansta ilk olarak Gümüşhane İl Müftülüğünde Vaiz olarak görev yapan Mehmet Zeyrek “Bilgi-Ahlak ve Üniversite” isimli sunumu ile söz aldı. Zeyrek konuşmasında, bilginin önemine, İslam medeniyetindeki yerine ve üniversite eğitimi sürecinde sahip olduğu değere işaretlerde bulundu. Ayrıca bilginin ahlaka olan yansımasına ve bilgiyi destekleyecek mütemmimlerin insan hakları açısından önemine değinen Zeyrek, üniversite öğrencilerinin okudukları bölüm hakkında sahip olmaları gereken farkındalığın ve aldıkları eğitimin insan hakları açısından önemini vurguladı. 
Daha sonra Gümüşhane Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Celal Yeşilçayır “İnsan Hakları” hakkında bilgilendirici nitelikte bir konuşma yaptı. Yeşilçayır konuşmasında insan haklarının tarihsel gelişiminden, Türkiye ve dünyada yaşanan insan hakları ihlallerinden ve bu sorunların önüne geçebilmek için çözüm önerilerinden bahsederek, toplumsal farkındalığın önemini vurguladı. 

Konferans Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ferkan Sipahi’nin konferansta söz alan konuklara ve katılımcılara teşekkür etmesi ve ardından katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER