Engelliler Haftası mesajları

Gümüşhane’de Engelliler Haftası nedeniyle yayımlanan mesajlar.

Engelliler Haftası mesajları

VALİ KAMURAN TAŞBİLEK

“Toplumda engelli doğan ya da çeşitli nedenlerle sonradan engelli duruma düşen insanların toplumsal hayata entegre edilmeleri, yaşam şartlarının iyileştirilerek onlara daha kaliteli bir yaşam imkanı sunulması, insana ve topluma karşı olan sorumluluğumuzun bir gereğidir.

Devletimiz, sosyal devlet olmanın bir gereği olarak, engelli vatandaşlarımıza eğitim, sağlık ve istihdam haklarına ait hizmetleri sunmakta, bu kapsamda çıkarılan yasalarla uygulamaya konulan evde bakım hizmetleri, danışmanlık, destek, bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, ilimizde de yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Bu bağlamda, ilimiz genelinde bulunan engellilerimize evde bakım hizmetleri verilmekte, çok sayıda engellimizin de bakımı sağlanmakta, engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama aktif olarak katılma konusundaki sıkıntılarını ortadan kaldırmaya ve tüm vatandaşlarımıza sunulan kamusal hizmetlerden sorunsuz bir şekilde yararlanabilmelerine yönelik çalışmalarımız artarak devam etmektedir.

Her sağlıklı insanın da engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması temennisiyle, tüm engelli vatandaşlarımıza aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum.”

BELEDİYE BAŞKANI ERCAN ÇİMEN

“Engelli bireyler de toplumun bir parçasıdır. Yarınların bizlere ne getireceğini bilemeyiz.

Engellilik bireysel değil, toplumsal bir sorundur. Onların sorunları bizim sorunumuz, onların talep ve ihtiyaçları, bizim talep ve ihtiyaçlarımızdır. Engelli kardeşlerimiz, bugün ya da sadece bu hafta değil, aklımızda, fikrimizde ve kalbimizde hayatımız boyunca yer edinecek ve kesinlikle öncelikli meselemiz olmaya devam edecektir.

Gümüşhane Belediyesi olarak; engelsiz yarınları sağlama noktasında örnek bir sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Bizim hedefimiz; engelli kardeşlerimizin toplumsal yaşamdan soyutlanmasına karşı durmak, onları aktif bir güç haline getirmek ve hayata bizzat istikamet tayin eden bir konuma oturtmaktır. Her birey kendisinin birer engelli adayı olduğunu unutmamalı ve herkes bu doğrultuda hareket etmelidir. Asıl engel beyinlerde, yüreklerde olandır. Eğer gelişmiş, çağdaş, güçlü bir toplum olmak istiyorsak, bunu ancak engellilerin de yaşama katılımını sağlayarak başarabiliriz. Toplumumuzda küçümsenmeyecek sayıda engelli vatandaşlarımız bulunmaktadır. Bu konuda oran ne olursa olsun, insanı yeryüzünün en değerli varlığı olarak gören bir anlayışın fertleri olarak hassasiyetle hareket etmeliyiz. Sevgi göstererek, paylaşarak, değer vererek engeller kalkacaktır. Çeşitli sorunlarına rağmen mücadele veren engellilerimizin bu anlamda daha fazla destekçisi olmalı, kısıtlamalarını en asgariye indirmek için çaba sarf etmeliyiz. Her birimiz kendimizi onların yerine koymalı ve onların yaşam şartlarını daha iyi hale getirebilmek için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

Toplumumuzun en hassas meselelerinden biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili duyarlılığın artmasına vesile olması dileğiyle tüm engelli vatandaşlarımızın “10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nı” kutluyor, aileleri ve tüm sevdikleri ile birlikte huzur, mutluluk ve sağlık dolu bir hayat geçirmelerini diliyorum.”

GTSO BAŞKANI İSMAİL AKÇAY 

Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğunu unutmaması gerektiğini hatırlatan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, dünya engelliler haftasını kutlayan bir mesaj yayınladı.

Engelli olmanın asla bir kusur olmadığını, engelli birçok kardeşimizin yaşama olan bağlılıkları ve göstermiş oldukları başarılar ile tüm insanlara örnek olduğunu belirten Başkan Akçay, “İnsanın asıl engeli kendisidir. Engellilik hiçbir zaman yaşama sevincine engel olmamalıdır. Bizler hayatın her alanında engelli vatandaşlarımızın hayat sevinçlerine ortak olmalı ve onların yaşadığı zorlukları en aza indirebilmek için, sağlık, eğitim, iş ve ulaşım başta olmak üzere, tüm ihtiyaçlarının karşılanması hepimizin ortak sorumluluğunda olmalıdır. Her sağlıklı bireyin bir engelli adayı olduğunu unutmaması gerektiğini hatırlatarak, engelli vatandaşlarımızın engelliler haftasını kutluyor, kendilerine sağlıklı, mutlu ve onurlu bir yaşam geçirmelerini diliyorum” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406