Facia geliyorum diyor

Gümüşhane Oltanbey Mahallesinde bulunan 160 konutluk Aydınlık Sitesinde yaklaşık 1,5 yıl önce meydana gelen heyelan yürekleri ağızlara getirmişti. Gümüşkoza Gazetesine açıklamalarda bulunan site sakinlerinden Tufan Kartal aynı bölgede bu sefer duvarın değil kesilen taşın heyelan edeceğini öne sürdü.

Facia geliyorum diyor
HABERİN GALERİSİ
Facia geliyorum diyor

Facia geliyorum diyor

Gümüşhane Oltanbey Mahallesinde bulunan 160 konutluk Aydınlık Sitesinde yaklaşık 1,5 yıl önce meydana gelen heyelan yürekleri ağızlara getirmişti. Gümüşkoza Gazetesine açıklamalarda bulunan site sakinlerinden Tufan Kartal aynı bölgede bu sefer duvarın değil kesilen taşın heyelan edeceğini öne sürdü.

Site sakinlerinden Kartal, açıklamasında, “Hatırlanacağı üzere bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce aynı bölgede bir adet istinat duvarı heyelan etmiş ve taşlar evlerin içine kadar girmişti. Bizler bu heyelanı ucuz atlattık. Lakin aynı heyelan riskiyle karşı karşıyayız. Bu sefer hayalen edecek duvar değil taş kütlesi. Allah korusun böyle bir heyelan meydana gelirse çok büyük facia olur” dedi.

“Valimiz Okay Memiş’in Talimatlarıyla Zorlukların Üstesinden Geldik”

Heyelandan sonra bölgeye gelen  Gümüşhane Valisi Okay Memiş’in talimatlarıyla zorlukların üstesinden geldiklerini, kaydeden Kartal, şöyle devam etti: “Sayın Valimiz bizleri toplayarak en kısa zamanda maddi manevi tüm haklarınız ödenecek demişti. Ödendi. Sayın Valimize teşekkür ediyoruz.Maddi anlamda destek oldular.Heyelan süresince yer gösterdiler.Devletin tüm imkanlarını seferber ettiler.” 

“Manevi Yönden Çok Büyük Sıkıntıdayız”

Maddi anlamda her türlü fedakarlığın verildiğini söyleyen Kartal;" Lakin manevi yönden çok büyük sıkıntıdayız.Hemen hemen her gün küçük çapta heyelanlar oluyor.Bu bölge yarıldı.Bunlar artçı heyelanlar,ya büyük bir heyelan olursa .benim üç-dört gün önce misafirlerim geldi .yemek yerken balkondan baktılar ve huzursuz olarak kalktı gittiler.Ailemizle bile evimizde durmaktan korkuyoruz,huzursuzuz.Binaya girerken de huzursuzuz..Bir an önce bu alanın çözüme kavuşturulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ne Gerekiyorsa Yapılsın”

Aydınlıkevler sitesinden yetkililere seslendiğini ifade eden Kartal;"Yetkililere sesleniyoruz. Ne gerekiyorsa yapılsın. Burada yakın zamanda yine heyelan olacak gibi duruyor. Bu alanın altı çocuk parkı, Burada yüzde 80-90 heyelan olacak. Aynı zamanda bu yolu öğrenciler kullanıyor. Yakın zamanda okullar açılacak. İmam hatip öğrenciler bu yolu kullanıyor. Yetkililere gittik. Kimse kabullenmiyor. Çözüm üretmiyor. Burada meydana gelecek bir  vakada  sorumlu olmayacaklar mı? Yeni yapılan külliyenin arkasında temeller askıda duruyor. Her gece bakıyorsunuz heyelan oluyor. Uyku uyuyamıyoruz. Yakın zamanda sonbaharda yağmurlar başlayacak. Yağmurlar nedeniyle bu alanda çatlaklara giren sular heyelanı daha da tetikleyecek. Yetkililerden bir an önce çözüm bulmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı: Gümüşkoza Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
ergin karaçengel
ergin karaçengel - 11 ay Önce

Tabi ki devlet önlem almalı. Fakat sizler ev alırken gözünüzü kapatıp en ucuz nasıl kapatabilirim hesabı yapıyorsunuz.

Ozan
Ozan - 11 ay Önce

Heyelan olmasın diyoruz ya olursa sorumlu kim olacak?

recep yasar
recep yasar - 11 ay Önce

Oncelikle ben jeoloji muhendisiyim ve yurtdisinda madencilik yapmaktayim. Tufan beye gozlemlerinden dolayi cok tesekkur ediyorum fakat bildiniz gibi bu binalara ait Zemin etut raporlari vardir mutlaka. Belediyemizde, bayindirlik il mudurlugumuzde, karaollari il mudurlugumuzde jeoloji ve insaat muhendislerimiz ve bu muhendisleri yetistiren jeoloji ve insaat muhendisligi bolumlerimiz ve bu alanlarda akademik calismalar yapmis hocalarimiz var Gumushane universitemizde. Kaldiki jeoloji muhendisligi bolumunde ogrencide yok ders de yok. Hocalarimiz mesai saatinde ne yapiyor acaba. Yazmayacam dedim ama artik yeter. Bicak kemige dayandi. Universitelerin temel gorevleri arasinda bulundugu bolgenin problemlerini cozmek yokmu. 2000 li yilllardan beri mordut mevkiisindeki suni heelan, bahcelerin su basmasiyla binalarin bosaltilmasi, mescitli variant bolgesindeki kaya dusmeleri ve yulasimin aylarca servis yolundan saglanmasi, okul yolunda universite ogrencisi rahmetli Atakan in basina sevden taslar duserek canini almasi. (dusunsenize cocugunuz manisadan gumushaneye gonderiyorsunuz ilim ogrensin diye fakat cocugunuz bazi cahiller yuzunden vefat ediyor bu cok aci olup Kabul edilemez bir durumdur. O anne ve babanin yerine koyarmisiniz kendinizi lutfen). Ve son olarak hastane insaati. Devletin gozlemlere ODTU den heyet gondermesinden rahatsiz olmadiniz mi. isterseniz A sinifi dergilerde hakem olun, oldugunuz bolgelerde boyle olaylar yasaniyorsa bilim adami degilsiniz. Bencilsiniz. Lutfen herkes gorevini hakkiyla yapsin. Buradan devlet ve hukumet gorevlilerini de goreve cagiriyorum. Bizler gurbette calisirken memlekette boyle haberler duymak istemiyoruz.

Kimin parası kime veriliyor
Kimin parası kime veriliyor - 11 ay Önce

Müteahit yapmış hatasını devlet mi ödesin benim evin arkasıda uçuyo orayada devlet bi el atsın o zaman

SIRADAKİ HABER

banner406

banner527

Gümüşhane Pestil Köme