Fener Rum Patriği Bartholomeos Süleymaniye mahallesinde

İstanbul Fatih Kaymakamlığına bağlı dini bir kuruluş olarak kabul edilen Fener Rum Patrikhanesinin Patriği Dimitri Bartholomeos, Sümela’da katıldığı ayninin ardından Gümüşhane’ye geldi.

Trabzon’da kendisine hediye edilen ve arkasına “Ekümenik” yazan Trabzonspor forması nedeniyle kamuoyunun tepkisini çeken Bartholomeos, Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı’nda Ortodoks Hristiyanlarca ‘Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü’ olarak kutsal kabul edilen ayinin ardından ziyaret için Gümüşhane’ye geldi. 

Tescilli 109 kilisesiyle Türkiye’de en fazla kilise bulunan 3 şehirden birisi olan Gümüşhane’de kentin eski yerleşim yeri olan tarihi Süleymaniye mahallesini gezen Bartholomeos, ilk olarak mahalledeki çok sayıda tarihi eserden birisi olan Metropolitan Kilisesi’ni ziyaret ederek ABD ve Almanya’dan gelen metropolitlerle birlikte burada dua etti. Restorasyon çalışmaları devam eden Sarı Mektep’i de ziyaret eden Bartholomeos daha sonra mahallede bulunan diğer tarihi yapıları inceledi. 

Süleymaniye Mahallesi’ne resmi bir ziyaret için değil turist olarak geldiğini ve Gümüşhane’yi ikinci kez ziyaret ettiğini kaydeden Bartholomeos gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

Tarihi mahallede çay bahçesinde beraberindekilerle birlikte dinlenirken taktığı Trabzonspor logolu maske dikkat çeken Bartholomeos ve beraberindekiler ziyaretin ardından Trabzon’a dönerek kentten ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2022, 14:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yuhpiiiiiiiiiiii
Yuhpiiiiiiiiiiii - 4 ay Önce

Aysaofya camisine getireydiniz de nefese daralaydi (arzularkabakoy)

SIRADAKİ HABER