Göğüs Cerrahisinden bir ilk daha 

Gümüşhane Devlet Hastanesi doktorlarından Göğüs Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Hilmi Keskin, Gümüşhane’de ilk defa yapılan bir operasyon daha gerçekleştirdi.

Göğüs Cerrahisinden bir ilk daha 

Daha önce ilk defa Uniportal Vats Wedge rezeksiyon (akciğerin bir kısmının kamera yardımı ile tek delikten çıkarılması) operasyonunu gerçekleştiren Op.Dr. Keskin, bu kez de A grubu olarak ifade edilen cerrahideki büyük ameliyatı gerçekleştirdi.

Operasyon hakkında bilgilendirmede bulunan Dr. Keskin, “Göğüs duvarında yaklaşık 7 cm lik tümörü olan 39 yaşındaki genç hastanın göğüs duvarındaki tümörün kaburgalarla beraber çıkarılması gerekiyordu. Hastanın 7 cm lik göğüs duvarı tümörü içine aldığı 2 kaburga ile beraber çıkarılarak kaburgaların yerine yama konularak tamir edildi. Hastamız ameliyat sonrası 1. günde servise alındı, 7.gününde günlük hayatını idame ettirebilecek duruma gelerek taburcu edildi. Anestezi ve cerrahi ekibinin bu başarısı A grubu olarak ifade edilen cerrahideki büyük ameliyatların da artık ilimizde yapılabildiğini gösterdi” dedi.

Göğüs duvarında bulunan tümörlerin kemik, kıkırdak, kas, yağ, sinir kökenli olabildiğini, bazen iyi bazen de kötü huylu olabildiğini ifade eden Keskin, “Özellikle yeni beliren gövdedeki şişliklerin erken tanı alabilmesi için poliklinik kontrolüne gelmesi önem arz etmektedir. Gümüşhane’de göğüs cerrahisi operasyonları gerek açık gerekse kapalı teknik vats ile yapılabilmektedir. Yapılan ameliyatlar ise pnömotoraks (akciğer sönmesi), mediasten kist ve tümörleri, plevral efüzyon (akciğer zarları arası su birikmesi), soliter pulmoner nodüller, diyafragma fıtıkları ve yükselmeleri, plevra (akciğer zarı) hastalıkları, hiperhidrozis (bölgesel aşırı terleme), koah ve büllöz akciğer operasyonları gibi birçok operasyon kliniğinizde yapılabilmektedir” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
.
. - 1 yıl Önce

Göğüs Hastalıkları yoktu doktorumuza gittim, gayet güler yüzlü ve ilgili davrandı, çok kral bi adam, umarım Gümüşhane'liler değerini bilir ve üzmezler.

SIRADAKİ HABER