GÜ yönetiminden deprem bölgesine taziye ziyareti

Gümüşhane Üniversitesi yönetimi 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli 11 kenti etkileyen büyük depremlerin ardından hayatını kaybeden öğrencilerinin ailelerine taziye ziyareti gerçekleştirdi.

GÜ yönetiminden deprem bölgesine taziye ziyareti

Vefat eden öğrencilerin ulaşılabilen yakınlarına taziye ziyaretlerinde bulunmak, acılarını paylaşmak ve kendileri ile birlikte olduklarını ifade etmek adına gerçekleştirilen ziyaret öncesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ve Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü tarafından vefat eden öğrencilerin aileleriyle iletişime geçildi.

Görüşmelerin ardından sonrasında Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek önderliğinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Nazır ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Serhat Dağ’dan oluşan heyet vefat eden öğrencilerin halen deprem bölgesinde ikamet eden yakınlarına taziye ziyareti gerçekleştirdi. 

İlk gün Sivas üzerinden Malatya, Gölbaşı ve Adıyaman yörelerinde ziyaretlerde bulunan üniversite heyeti gece Kahramanmaraş’a geçti. Ertesi gün Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü, Türkoğlu İlçesi, Kahramanmaraş 12 Şubat ve Dulkadiroğlu Belediyeleri ile Gaziantep’te bir dizi ziyaretler gerçekleştiren heyet 3’üncü gün ise depremin yıkıcı etkilerinin oldukça fazla olduğu Kahramanmaraş Elbistan İlçesi, köyleri ve AFAD çadır kente ziyaretler gerçekleştirildi.

20 öğrencisi depremlerde hayatını kaybeden Gümüşhane Üniversitesi, depremin gerçekleştiği 6 Şubat tarihinden itibaren gerek arama kurtarma faaliyetleri gerekse hasar tespit çalışmaları için bölgeye ekipler sevk etti. Ayrıca Üniversite misafirhanesinde çok sayıda depremzede aile misafir ediliyor. Sosyal sorumluluk kapsamında Üniversite personelleri tarafından yardım kampanyaları düzenlenirken yine Üniversitenin de destekleri ile bölgeye prefabrik ahşap konutlar hazırlanarak götürüldü, geliri depremzede ailelere iletilmek üzere karma resim ve fotoğraf sergisi açıldı. 

Depremde hayatını kaybeden öğrencilerin ailelerine yapılan taziye ziyaretleri hakkında açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları söyledi: “Ülkemizi derinden yıkan büyük bir felaket sonrasında yaraları sarmaya devam ediyoruz. Aynı zaman diliminde meydana gelen iki büyük deprem sonrası 11 il için bütün hazırlıklarımızı bölgeye seferber ettik. Her iki depremde de yaklaşık 15 milyon insanımızın yaşadığı Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Hatay, Kilis, Osmaniye, Gaziantep, Diyarbakır, Adana, Şanlıurfa ve Elâzığ illerimiz etkilendi. Depremlerde yaklaşık rakamlara göre 50.096 insanımız hayatını kaybederken, 107.204 insanımız da yaralı olarak kurtuldu. Adı geçen depremlerde 227 bin 27 binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Depremin ardından bölgede bilim insanları tarafından gerçekleştirilen gerek arazi gözlem ve yüzey kırıklarına yönelik çalışmalar, gerek uydu görüntü verilerinden elde edilen bilgiler Doğu Anadolu Fay zonunun farklı bölümlerinde aynı anda birden fazla kırılma gerçekleştiğini gösteriyor. Bu da depremin hasar verici etkisini önemli derecede artırdı. Depremin yıkıcı etkisi sadece hayatını kaybeden insanlarımız ve hasar gören/yıkılan binalarımızın sayısı ile kalmadı. Yaşanan depremler sosyal, psikolojik, ekonomik, toplumsal ve kültürel hayatımızı belli bir süre daha olumsuz şekilde etkileyecektir. 20.000’in üzerinde öğrenciye sahip olan Üniversitemizde depremden etkilenen 11 ilimiz nüfusuna kayıtlı ve o bölgede ikamet eden 4586 öğrencimiz mevcut. Bu rakam toplam öğrenci sayımızın yaklaşık %25’ine karşılık gelmekte olup, önemli bir oranı temsil etmektedir. Gümüşhane Üniversitesi olarak 20 öğrencimiz hayatını kaybetti. Üniversitemizden daha önceki dönemlerde mezun olup kayıtlarına erişilemeyenlerle bu sayının daha yüksek olacağı tahmin ediliyor. Hayatını kaybeden öğrencilerimizin aileleri veya yakınlarıyla irtibata geçip taziye ziyaretlerini gerçekleştirdik. Evlatlarımızı kaybetmenin acısını derinden yaşıyoruz. Ailelerin acılarını hafifletmeye yetmeyeceğini biliyoruz; ama yine de Üniversitemiz personelinin katkılarıyla toplanan nakdi gelirlerden gittiğimiz ailelere biraz da olsa yardım desteğinde bulunmaya çalıştık. Çorbada bizim de tuzumuz olsun istedik. Üniversite olarak bölgeye yardımlarımız ara vermeden devam edecektir. Bu vesileyle yaşanan felakette hayatını kaybeden başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER