GÜBDER sağlık çalışanlarına sahip çıktı

Gümüşhaneli Bürokratlar Derneği Başkanı Erol Tekçe, son zamanlarda artış gösteren sağlık çalışanlarına karşı şiddet olaylarına yönelik bir basın açıklaması yaptı. 

GÜBDER sağlık çalışanlarına sahip çıktı

Dün Konya’da görev yaptığı şehir hastanesinde bir hastanın daha hasta bir yakınının kurşunlarıyla katledilen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın şahsında tüm hekimlere başsağlığı dileyerek, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanların her zaman yanında olduklarını ifade eden Tekçe, “Daha geçen yıl yaşadığımız tarihin en etkili pandemi sürecinde haklı methiyelerle alkışladığımız kardeşlerimizi, bu günlerde vurmaya öldürmeye başlamak toplumsal bir travmaya doğru gittiğimizin emareleridir. Kimse kusura bakmasın, bir toplumda sağlıkta şiddet, kadına şiddet, yargıda şiddet hatta sokak hayvanlarına şiddet dahil her alanda şiddette böylesi bir artış varsa o toplumda bir şeyler iyi gitmiyor demektir. Buradan sağlıkçı kardeşlerimizin terminolojisiyle bunun akut bir sorun değil kronikleşen bir sorun olduğunu görmek bizleri ciddi olarak endişelendirmektedir. Konunun ehemmiyetini kavramamız açısından tehlike çanları bu denli çalmasına rağmen bu neviden şiddet olaylarının kanıksanması ve sıradanlaştırılması tehlikesini tüm kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz” dedi.

Bu derin ve tahrip edici sorunun bir an evvel eğitimciler, psikologlar ve sosyologlar başta olmak üzere tüm taraflar tarafından derhal bilimsel metotlarla özellikle Aile, Sağlık, Adalet, İçişleri ve Çalışma Bakanlıkların ilgili birimleri başta olmak üzere, STK’larla birlikte konunun derinlemesine ele alınıp tespitler, teşhisler ve tedavilerle bir vizyon oluşturulmasının ivedilikle beklediklerini kaydeden Tekçe, “Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere tüm siyasi partileri konuyu öncelikli olarak sahiplenmesi ve toplumun asıl sorunlarına yoğunlaşmalarını talep ediyoruz. Yine medya ve üniversitelerin de konuyu mesele etmelerini sürekli kamuoyu duyarlılığını canlı tutmaları yönünde haber ve akademik çalışmalar yapıp birlikte toplumla paylaşmalarını, hasılı sorunu sürek konuşup durmaktan öte çözüm için acilen hemen şimdi çalışmalara başlamak gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Bizler STK olarak hemen konunun tüm taraflarının temsilcileri ile görüşüp kendi kapasite alanımız boyunca harekete geçtik. İnşallah çalışmalarımızı en kısa sürede kamuoyu ile paylaşacağız. Unutmayalım ki erken teşhis hayat kurtarır! Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerini kullandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER