GÜ’de Hemşirelik Haftası Kutlandı

Gümüşhane Üniversitesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi (SBF) Hemşirelik bölümü tarafından Hemşirelik Haftası kutlamaları kapsamında “Pandemiyi Nasıl Yönettik?” başlıklı bir konferans gerçekleştirildi.

GÜ’de Hemşirelik Haftası Kutlandı

Her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arası kutlanan “Hemşirelik Haftası” Gümüşhane Üniversitesinde gerçekleştirilen “Pandemiyi Nasıl Yönettik?” adlı konferansla kutlanmaya başlandı. 

Prof. Dr. İng. Ahmet Durmuş Konferans Salonu’nda ve SBF Hemşirelik bölümü Dr. Öğr. Üyesi Esma Akyıldız moderatörlüğünde gerçekleştirilen programa Trabzon Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakımlar Koordinatörü hemşire Nurkan Mert Şahin, Kelkit Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Birgül Tuncay ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Arş. Gör. Dr. Sevda Uzun katıldı.

Hemşirelik Bölüm başkanı Doç. Dr. Melike Demir Doğan ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ferhat Özbek’in açılış konuşmalarıyla başlayan konferans  hemşire Nurkan Mert Şahin’in “Covid-19 Pandemi Süreci ve Etkileri” Dr. Öğr. Üyesi Birgül Tuncay’ın “Çocuklarda Covid-19 Yönetimi” adlı sunumu, Arş. Gör. Dr. Sevda Uzun’un “Covid-19 Pandemisinin Psikososyal Etkileri” adlı sunumlarıyla devam etti. Hemşire Nurkan Mert Şahin gerçekleştirdiği sunumunda yoğun bakımda çalışan sağlık personellerinin ve tedavi gören hastaların yaşadığı deneyimlerden bahsetti.

Dr. Öğr. Üyesi Birgül Tuncay ise “Çocuklarda Covid-19 Yönetimi” adlı sunumunda gelişim dönemlerine göre çocuklarda pandeminin farklı etkilerinden bahsetmekle beraber pandemide mevcut durumu da ele aldı. Arş. Gör. Dr. Sevda Uzun ise “Covid-19 Pandemisinin Psikososyal Etkileri” adlı sunumunda pandemi sürecini sosyal ve ruhsal boyutlarıyla ele aldı.

Soru-cevap bölümüyle devam eden etkinlik, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ferhat Özbek ve Hemşirelik Bölüm başkanı Doç. Dr. Melike Demir Doğan tarafından konuşmacı ve konferans düzenleme kurulu üyelerine teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi. 

Ülke olarak zor bir salgın süreciyle mücadele edildiği bilgisini veren Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek program hakkında şunları söyledi: “Tüm dünyada olduğu ülkemizde de maddi ve manevi kayıpların yanında can kayıplarına sebep olan ağır bir salgın ile mücadele etmekteyiz. Tabi bu salgınla mücadelenin asıl neferleri de sağlık personellerimizdir. Sağlık personellerimiz bir yandan salgınla mücadele ederken bir yandan da zamanla yarışarak görevlerini büyük bir özveriyle yerine getirmektedir. Ailelerinden uzak olup salgınla mücadele eden sağlık personellerimizin haklarını asla ödeyemeyiz. Düzenlenen programda da sürecin ne kadar ağır şartlarda ve zor bir şekilde yönetildiği ortaya konmuştur. Bu vesileyle de programın gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ferhat Özbek olmak üzere Hemşirelik Bölüm başkanı Doç. Dr. Melike Demir Doğan ve düzenleme kurulunu tebrik ediyor, sunumlarıyla katkıda bulunan hocalarımıza da teşekkür ediyorum. Başta hemşirelerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın ‘12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası’ kutlu olsun.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER