GÜKAV kampüs içinde 212 kişilik kız yurdu yapacak

Gümüşhane Üniversitesi Kalkındırma Vakfı (GÜKAV), üniversite kampüs alanı içerisinde 212 kişilik kız öğrenci yurdu yapımı için son aşamaya gelirken, burs ve deprem yardımlarına da devam ediyor.

GÜKAV kampüs içinde 212 kişilik kız yurdu yapacak

GÜKAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kenan Aydın, yaptığı açıklamada Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek tarafından başlatılan ve başta Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜSİAD) ve Gümüşhaneli İşadamları ve Girişimcileri Derneği (GİAD) olmak üzere Gümüşhanelilerin katılımlarıyla Gümüşhane Üniversitesi Kalkındırma Vakfı’nın (GÜKAV) 2020 yılında kurulduğunu hatırlatarak üniversitenin her yönden kalkındırılması konusunda çaba gösterdiklerini söyledi.

Başkan Aydın, Muammer Beyaz, Celal Akın, Yüksel Yalçın, Mustafa Ayyıldız, Fahri Terzi, Hasan Tahsin Bostancı’dan oluşan GÜKAV yönetim kurulunun Temmuz 2021 tarihinde Rektör Halil İbrahim Zeybek’in de katılımı ile gerçekleştirdiği toplantıda yapılacaklar konusunda bir yol haritası belirlendiğini ve çalışmaların Gümüşhane Üniversitesi’ne bir öğrenci yurdu kazandırılması ve Gümüşhane Üniversitesi’nde öğrenim gören başarılı ve/veya maddi imkânları yetersiz olan öğrenciler ile nitelikli bilimsel faaliyetler gerçekleştiren akademik personele burs, destek, ödül ve teşvik sağlanması amacıyla bir yönetmelik hazırlanması ve uygulamaya konulması konuları olmak üzere 2 temel alanda yapılmasına karar verildiğini hatırlattı.

“Kampüs içinde 212 öğrenci kapasiteli kız yurdu için tahsis talebinde bulunuldu”

Bu bağlamda Vakfın kuruluş amaçları ve Gümüşhane Üniversitesi öğrencilerinin temel ihtiyaçları birlikte değerlendirildiğinde bir öğrenci yurdunun hizmete sunulmasının önemli katkı sağlayacağı kanaatine varıldığını ve bu konunun hukuki-teknik ve mali yönleri araştırıldıktan sonra Gümüşhane Üniversitesi kampüsü ve yakın civarındaki alanlar incelendikten sonra yapılması planlanan yurt için kampüs yerleşkesinin hemen kuzeydoğusunda bulunan ve kampüse bitişik nitelikteki Gümüşhane Üniversitesine ait parsel üzerinde bir alanın belirlendiğini ifade eden Aydın, “Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’in yasa ve mevzuat hükümleri çerçevesinde ellerinden gelen tüm katkıyı sağlayacaklarına yönelik ifade ve desteklerinden sonra, anılan parsel üzerinde, Yönetim Kurulumuz üyesi olan Celal Akın Bey aracılığıyla Yüksel Projeye ön incelemeler yaptırılmıştır. Yine Celal Beyin katkılarıyla, Yüksel Proje tarafından yurt yeri için vaziyet planı hazırlanarak taslak nitelikli mimari proje düzenlenmiştir. Buna göre yapılması planlanan yurt, yaklaşık 4500m2’lik bir alan üzerinde inşa edilecek olup toplam inşaat alanı 4911m2 dir. Yapılacağı topografik yapıya uyumlu bir şekilde tasarlanan bina farklı kat alanlarına sahip olmakla birlikte zemin kat dâhil toplam beş katlı ve 212 öğrenci kapasiteli olacaktır. Tüm odaları öğrencilerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte planlanmış olup yurt içerisinde ayrıca çalışma salonları, yemekhane-kafeterya, kat mutfakları, çamaşırhane, fitness, mescit ve diğer sosyal alanlar yer alacaktır.  Yurt yeri için gerekli alanın Vakfımıza tahsisi için gerekli yönetim kurulu kararları alınmış olup Gümüşhane Üniversitesinden tahsis talebinde bulunma aşamasına gelinmiştir. Üniversitemizin yetkili organlarının uygun görmesi halinde, ilgili mevzuat uyarınca, tahsis talebimiz Cumhurbaşkanlığı onayına sunulacaktır. Yurt yerinin tahsisinden sonra da projenin gerçekleştirilmesi için çalışmalara başlanacaktır” dedi.

“Burs, destek, ödül ve teşvik için 302 bin TL destek geldi”

GÜKAV Yönetim Kurulunun 2022 yılında Vakıf Senedinin 3 ve 4. maddelerine dayalı olarak Gümüşhane Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Burs, Destek, Ödül ve Teşvik Yönetmeliği’ni hazırlayarak yürürlüğe koyduğunu belirten Aydın, “Bu yönetmeliğin amacı, Gümüşhane Üniversitesi Kalkındırma Vakfı tarafından Gümüşhane Üniversitesi’nde öğrenim gören başarılı ve/veya maddi imkânları yetersiz öğrenciler ile nitelikli bilimsel faaliyetler gerçekleştiren akademik personele verilecek burs, destek, ödül ve teşviklere yönelik başvuru, kabul, değerlendirme ve tahsis esaslarını düzenlemektir. Burs, Destek, Ödül ve Teşvik yönetmeliği uyarınca ödemeler yapmak üzere mensuplarımızdan Vakıf hesabına bu dönem toplam 302.000 TL destek gelmiştir. Katkı sunan tüm hemşerilerimize teşekkür etmek isterim. Yönetmelik uyarınca gerekli değerlendirmeleri yapmak üzere Burs Komisyonu oluşturulmuştur” diye konuştu.

“Deprem bölgesinden gelenler ve ahşap evler için 200 bin TL destek sağlandı”

GÜKAV Başkanı Prof.Dr. Kenan Aydın, açıklamasında ayrıca 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli ve 11 kenti etkileyen deprem bölgesi için elinden geleni yapan ve yapmaya devam eden Gümüşhanelilere teşekkür ederek, “Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. Başımız sağolsun. Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ile yaptığımız görüşmede; deprem bölgesinden üniversite öğrencileri ve yakınlarını Gümüşhane’de misafir etmek istediklerini belirtmişlerdir. Ayrıca deprem bölgesine üniversitemizin destekleriyle bir marangoz atölyesinde üretilen ahşap konteynerlerden “konteyner evler” kurmak istediklerini ve destek beklediklerini belirtmişlerdir. Vakıf Yönetim Kurulumuz yapmış olduğu değerlendirme sonucu eğitim-öğretimin online olarak yapılması nedeniyle; deprem bölgesinden gelecek misafirlerimize destek olmak amacıyla kaynaklarımızdan 100.000 TL’nin Gümüşhane Üniversitesi hesaplarına aktarılmasına, Vakıf olarak, üniversitemizin öncülüğünde yapılan ahşap evlerden 4 adet alınmak üzere 100.000 TL’nin malzeme alımı için ilgili firma hesaplarına aktarılmasına karar vermiş ve bu aşamada Vakıf hesaplarımızdan toplam 200.000 TL destek sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane Üniversitesi’nin ihtiyaçları dikkate alınarak kampüs içerisine yapılması planlanan yurt binasının projelendirilmesi ve alt yapısının oluşturulması için yoğun emek harcayan Vakıf Yönetim Kurulu üyelerinden Yüksel Proje Genel Müdürü Celal Akın ve Gümüşhane Üniversitesi Öğretim Üyesi Hasan Tahsin Bostancı’ya teşekkür eden Aydın, “Vakfımıza her zaman destek veren Yönetim Kurulu Üyemiz ve GÜSİAD Genel Başkanı Sn. Yüksel Yalçın’a ve Vakfımıza destek veren katkı sunan tüm hemşerilerimize teşekkür ederim” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER