Gümüşellerden Trabzon üretici ve önder kadın girişimcilerine destek

Gümüşeller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin başarı hikayesinden ve tecrübesinden faydalanmak için Trabzon’dan gelen kadınlara eğitim verildi.

Gümüşellerden Trabzon üretici ve önder kadın girişimcilerine destek

19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kemal Ayan’ın rehberliğinde Trabzon Sazlık Deresi’nin (Dernek, Çaykara, Ataköy, Karaçam ve Uzungöl) üretici kadınları Gümüşeller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin organizayonunda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliğinde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda kadın kooperatifi kurması planlanan üretici ve önder kadınlarına yönelik kadın kooperatifleri konusunda tanıtım ve farkındalık eğitimi düzenlendi. 

Eğitim sonrasında üretici kadınlar Gümüşellerin üretim alanlarını ziyaret etti.

Gümüşeller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Ayşegül Öznur Parlak, kadın kooperatifleri ile ilgili bilgi ve deneyimlerini Çaykaralı üretici kadınlar ile paylaştı.

Devamında Tarım ve Orman İl Müdürü Edip Birşen kooperatiflere verilen hibeler, projeler ve kooperatifçiliğin önemi ve mevzuatı hakkında, Ticaret İl Müdürlüğü görevlileri kadın kooperatiflerine Ticaret Bakanlığının Koopdes hibe programı ve kooperatiflerin çalışmaları alanları ile Ticaret Bakanlığı’nın Gümüşhane kadın kooperatiflerine verdiği hibe miktarları hakkında bilgi verdi.

Toplantıda Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevlileri ise kadın kooperatifleri ile kadınların ekonomik güçlenmeleri ve sosyal hayata etkin katılmaları için Kadın kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokol ortakları Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, İşkur İl Müdürlüğü ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlar ve Gümüşhane Üniversitesi ile çalışmalarını gerek yüz yüze gerekse online olarak ziyaretler, seminerler, eğitimler gibi çeşitli etkinlikler düzenleyerek yürüttüklerini söyledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER