Gümüşhane Barosu’nun ilk müstakil kongresi 1 Ekim’de

Gümüşhane Barosu’nun 27.olağan genel kurulu 1 Ekim Cumartesi günü yapılacak. 

Gümüşhane Barosu’nun ilk müstakil kongresi 1 Ekim’de

Türkiye’nin son bölge barosu olarak normalde 2020 yılının Ekim ayının ilk haftası yapılması gereken fakat Covid-19 tedbirleri nedeniyle gecikmeli olarak 18 Eylül 2021 tarihinde yapılan kongrenin ardından her 2 ilde de müstakil baro kurulmasıyla birlikte Gümüşhane Barosu’nun 27.olağan genel kurulunun 1 Ekim tarihinde yapılacağı bildirildi.

Avukatlık Kanunu’nun 82.maddesi gereğince her çift yılda Ekim ayının ilk haftası seçim yapılır hükmü gereğince ve Baro yönetim kurulunun kararıyla gerçekleştirilecek seçimli genel kurul toplantısı 1 Ekim tarihinde Mahmut Oltan Sungurlu Sosyal Tesisleri Av. Murat Öztekin Konferans Salonunda yapılacak.

Baro’ya kayıtlı 74 avukatın oy kullanacağı kongreyle ilgili açıklamalarda bulunan Gümüşhane Barosu Başkanı Av. Metin Aslan, kongrede yeniden aday olduğunu belirterek, genel kurulun hayırlı olmasını temennisinde bulundu.

“Hedefimiz Gümüşhane Barosu’na müstakil bir bina kazandırmak”

Gümüşhane Barosu olarak müstakil olarak yapacakları ilk genel kurulun heyecanını yaşadıklarını kaydeden Aslan, “Yaklaşık 1 yıllık süre içerisinde yönetim kurulumuzla bütün meslektaşlarımıza temas ederek Baro’nun toplumdaki etkinliğini artırmak için elimizden gelen gayreti sarf ettik. Adliye binasının taşınmasıyla yeni Adliye binasındaki avukat bekleme odalarını oluşturarak açılışını Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan’la yaptık. Şimdiki hedefimiz Gümüşhane Barosu’na müstakil bir bina kazandırmak. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Bununla birlikte hızlı şekilde artan avukat sayısı nedeniyle genç meslektaşlarımızın içerisinde bulunduğu zorlukları aşmaları için de Barolar Birliği ile ortaklaşa Adalet Bakanlığı nezdinde CMK ve Adli Yardım ücretleri hususu değerlendirilerek bu hususta çalışmalar yapılmaktadır. Yapılacak olan genel kurulun Baromuza, ilimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Kurumun web sitesinde yer alan kongre gündemi ise şu şekilde:
1-) Açılış ve Yoklama
2-) Genel Kurul Başkanlık Divanının Oluşturulması
3-) Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının Okunması
4-) 2021/2022 Döneminde Baroya Katılan ve Ayrılanlar
5-) Denetleme Kurulu Raporlarının Görüşülmesi
6-) Yönetim Kurulunun İbrası
7-) Yeni Döneme Ait Bütçenin Görüşülmesi ve Karara Bağlanması
8-) Baro Giriş Keseneği ve Yıllık Aidatların Belirlenmesi
9-) Baro İç Yönetmeliğinin Görüşülmesi
10-) Baroya Ait Asgari Ücret Tarifesinin Belirlenmesi
11-) Mesleki Sorunlar Üzerine Görüşme
12-) Dilek ve Temenniler
13-) Baro Başkanı ve Diğer Organların Seçimi
14-) Kapanış
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER