Gümüşhane Belediyesi kaçak yapıyı yıktı

Gümüşhane Belediyesi kent merkezinde kaçak olarak inşa edilen yapıların yıkımı gerçekleştirdi. 

Gümüşhane Belediyesi kaçak yapıyı yıktı

Gümüşhane Belediyesi kent merkezinde kaçak olarak inşa edilen yapıların yıkımı gerçekleştirdi. 

Belediye Zabıta Müdürlüğü ekipleri zaman zaman yaptıkları denetimlerde İnönü Mahallesi Fidanlık semtinde bazı vatandaşların kaçak yapı inşa ettiklerini tespit etti. 

Kaçak yapılarla ilgili ilk olarak mühürleme işlemi gerçekleştiren Zabıta Müdürlüğü ekipleri, mühür işlemine rağmen inşaata devam eden kaçak yapı sahipleri hakkında mühür fekki düzenleyerek Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 

Başvurunun ardından Belediye ekipleri 3194 sayılı İmar Kanunu ve 775 sayılı Gecekondu Kanunu gereği söz konusu yapıların yıkımını gerçekleştirdi. 

Zabıta Müdürü Mustafa Ceylan, Belediye olarak kaçak yapıyla mücadele ettiklerini ve vatandaşların mağduriyet yaşamaması için kanunlara uyması gerektiğini kaydederek, “Belediye olarak kaçak yapıyla ilgili denetimlerimizi çok sık yapıyoruz. Tespit ettiğimiz kaçak yapı olması durumunda ilk olarak bu yapıyı mühürleyerek uyarıda bulunuyoruz. Aksi takdirde inşaata devam edilmesi durumunda söz konusu kişiler hakkında mühür fekki düzenleyerek Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz. Akabinde de yapının yıkımını gerçekleştiriyoruz. Bazı vatandaşlarımız kaçak yapı inşa ederek, 6 Haziran 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul Esaslar’da belirtilen tebliğden faydalanmak istiyor. Ancak böyle bir durum söz konusu olamaz. İlgili kanunda yapıların 31 Aralık 2017 tarih ve öncesi yapılması şartı aranıyor. Ayrıca sözlü beyanın esas alındığı için yapılan yanlış beyanda bulunan ilgililer hakkında gerekli yasal işlemlerde bu kanun kapsamında yapılıyor ve ödedikleri ücretler dahi yanıyor. Zabıta Müdürlüğü olarak bu tür kaçak yapılara asla göz yummayacağız. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için kanunlar çerçevesinde hareket etmelerini bekliyoruz” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa OKUMUŞ
Mustafa OKUMUŞ - 1 yıl Önce

Haaa seçim bitmişdi değilmi.....?

Yapma Başkan......!

Bayburtlu olarak Bayburt'ta Gümüşhane Belediyesini örnek gösteriyoruz. zaten millet kıt kanaat geçiniyor,Gümüşhane'de ev bulmak mümkün değil farz edelim ki hasbelkader buldun bulmasına da kiralar ateş pahası garibanı kaçırmayın memleketten. seçim zamanı geldimi komşudan tuz,şeker ister gibi büyük şehirlerden adam istiyoruz bunu herkez biliyor. varın anlaşma yoluna gidin onlarda memnun kalsın sizde memnun kalın

Hayırlı ramazanlar dileğiyle Allaha emanet olun...!

Mürsel dal
Mürsel dal @Mustafa OKUMUŞ - 1 yıl Önce

Mustafa okumuş kardeşim kusura bakma ama sana katılmıyorum benimde İnönü de tapulu bir arsanın var bugün bıraksalar bende yapmak isterdim şuan 600 TL kira ödüyorum 2500 tlyle ama böyle önüne gelen olmaz yerlere ev yaparsa yarın içinden çıkılmaz hal alır çarpık yapılaşma gibi o yüzden şimdiden müdahale etmek lazım herkes görevini bilecek benimde canım çok istiyor yapmak ama kurallarda uymak lazım bunun oyla işi yok

SIRADAKİ HABER

banner406