Gümüşhane'den Polonya'nın Jaworzno Kasabasına Öğrenci Hareketliliği

Gümüşhane'den 6 öğrenci ve 2 öğretmen Polonya'nın Jaworzno Kasabasında Liseum Ogolnoksztalcaceim okuluna 2 haftalık ziyaret gerçekleştirdi.

Gümüşhane'den Polonya'nın Jaworzno Kasabasına Öğrenci Hareketliliği

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından desteklenen Erasmus projesi kapsamında Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesinden 11. Sınıf öğrencileri Beyza Bilgiç ve Melih Buğra Başer,10. sınıf Öğrencisi Semanur Turan, 9. Sınıf öğrencileri Berra Şener, Şevval Erbaş ve Metehan Durmuşoğlu, Arge Birimi personeli Pınar Kalyon ve eTwining il koordinatörü Nalan Demir eşliğinde öğrenci hareketliliğini gerçekleştirdi.

Liseum Ogolnoksztalcaceim okulu ev sahipliğinde İngilizce öğretmenleri Daria Kuc koordinatörlüğünde yürütülen proje ilgi ile karşılanırken Jaworzno yerel basınında da yer buldu. Daha önce de eTwining projelerinde proje ortağı olan iki okulun öğrencileri yüz yüze tanışma fırsatı buldular. Liseum Ogolnoksztalcaceim okulu ev sahipliğinde iki hafta boyunca İngilizce, matematik, biyoloji, fizik, kimya beden eğitimi, tarih derslerine ve okulda düzenlenen etkinliklere katıldılar. 

İngilizce dil konuşma becerilerini geliştirme ve pratik yapma imkânı bulan Türk ve Polonyalı öğrenciler, kendi ülkelerinin kültürel ve tarihi mekânlarını, yemeklerini tanıtarak kültürler arası aktarım sağladı. Kendi yörelerine ait hammaddelerden şirket kurarak ürün pazarlama senaryolarını İngilizce sunumlarla aktardılar. Sadece okul içerisinde değil okul dışı öğrenme ortamlarına da katılan öğrenciler İngilizceyi CLIL (İçerik Temelli Dil Öğretimi) ile öğrenmeye çalıştılar. Ülkelere ait efsanelerin canlandırıldığı drama bölümlerinde renkli görüntüler ortaya çıktı.

Katılımcılardan 11. Sınıf öğrencisi Beyza Bilgiç, “Öncelikle bu projeye katılabildiğim için çok mutlu ve şanslı hissediyorum. Hayatımdaki en iyi deneyimlerden biriydi. Bu yaşta bunu deneyimlemek eminim hem şimdi hem de ileride bana birçok şey katacaktır. Yeni insanları, kültürlerini ve dillerini internet üzerinden değil de yüz yüze öğrenmek mükemmeldi. İngilizcemi aktif olarak kullanabildiğim bir proje olduğu için de ayrıca mutluyum. Bu iki hafta boyunca gezimizde ziyaret ettiğimiz okuldan bir sürü dost edindim. Hepsi çok sıcak ve sevecen insanlardı. Birbirimizle kültürlerimiz hakkında birçok şey paylaştık. Hem öğrenciler hem de öğretmenleri bizi çok iyi bir şekilde ağırladılar. Hiç yabancılık çekmedim. Bu süreç boyunca bizimle ilgilenen proje koordinatörü Serdar Serhat Salantur, Nalan ve Pınar öğretmenime de ayrıca teşekkür ederim” dedi.

İki haftalık öğrenci hareketliliğinin ardından ekip yurda döndü.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet KAYAALP
Ahmet KAYAALP - 11 ay Önce

Bu etkinliklerin devamı gelmeli

SIRADAKİ HABER