Gümüşhane İsrail'i kınadı

İsrail askerlerinin Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’da gerçekleştirdiği işgal Gümüşhane’de ‘Kahrolsun İsrail’ sloganları ile protesto edildi.

Gümüşhane İsrail'i kınadı
İsrail askerlerinin Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’da gerçekleştirdiği işgal Gümüşhane’de ‘Kahrolsun İsrail’ sloganları ile protesto edildi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Gümüşhane Şubesi tarafından Cuma namazı çıkışı Kemaliye Camii önünde basın açıklaması yapan bir grup, “Oluk oluk kan aksa, kurtulacak el-Aksa”, “Kahrolsun İsrail”, “Müslüman uyuma kardeşine sahip çık” sloganları attı.

AGD Gümüşhane Şube Başkanı Naci Şenel, burada yaptığı açıklama terör devleti İsrail’in Müslümanlara yönelik saldırı ve kışkırtmalarına sitemli bir şekilde devam ettiğini belirterek, “Yahudi takviminde yılbaşı kabul edilen Roş Aşana bahanesiyle, beş gündür Mescid-i Aksa’ya yönelik yapılan işgal ve saldırılar, Filistin topraklarını Müslümanlardan arındırma politikalarının bir parçasıdır. Siyonist İsrail, her zaman olduğu gibi uluslararası anlaşmaları hiçe saymaktadır. Mescid-i Aksa bir İslam mabedidir. Buna rağmen terör devleti İsrail, Mescid-i Aksa’yı belirli zamanlarda Yahudilere tahsis etmek istemektedir” dedi.

Mescid-i Aksa’ya Müslümanların girmesini silah zoruyla engelleyerek, yine silahlı unsurların eşliğinde Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya sokulması, Mescid-i Aksa’yı Müslümanların elinden almaya yönelik bir politikanın adım adım işletilmesi olduğunu savunan Şenel, “Terör devleti İsrail’in amacı ilk fırsatta Mescid-i Aksa’nın hukuki statüsünü değiştirmek ve burayı Yahudilerle Müslümanlar arasında bölmektir. Filistin topraklarını Müslümanlardan arındırmayı bir devlet politikası haline getiren İsrail, Doğu Kudüs’ü ve Mescid-i Aksayı da İslam’dan koparabilmek için her türlü yola başvurmaktadır. Efendimiz (sas), “Mescid-i Aksa’ya gidin ve içinde namaz kılın. Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamaz iseniz kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin” buyurmuşlardır. Elbette burada zeytinyağı bir semboldür. Efendimiz(sas) henüz o zaman için fethedilmemiş Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın önemini bildirmek bu hadisi beyan etmiştir. Zeytinyağı bir semboldür. Bize düşen tarih boyunca vahyin, tebliğin ve mücahedenin merkezi olmuş bir beldeye sahip çıkmak, oranın bir İslam şehri olması için her türlü desteği o topraklara vermektir. İşte biz bugün Mescid-i Aksanın kandillerine zeytinyağı damlatmak, Kudüs’ün semalarına dua göndermek, Filistinli Müslüman kardeşlerimizin yüreklerine su serpmek için buradayız” diye konuştu.

Mescid-i Aksa’nın işgal altına olmasının sadece Filistinlilerin, Araplarla İsrail arasında bir meselesi olmadığını belirten Şenel, “Mescid-i Aksa da, Kudüs de, Filistin toprakları da tüm ümmetin meselesidir. Hangi renkten ve ırktan olursa olsun tek bir millet olan Müslümanlar,  birbirlerine düşürülerek bu coğrafya kan ve gözyaşıyla sulanıyor. Bölgedeki eli kanlı silahlı unsurlar açık bir şekilde ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İsrail gibi ülkeler tarafından destekleniyor.  Bu unsurlarla mücadele etme, öncelikle dost ve müttefik saydığımız ülkelerin teröre olan desteğini görmeyi ve bu ülkelerle olan ilişkilerimizi gözden geçirmeyi gerektirir. Halkımızın özellikle Irak ve Suriye’de yaşanılanları çok iyi analiz etmesi gerekir. Irkçılık ve mezhepçilikle ya da özgürlük adına Batı ile işbirliği yapılarak varılacak yol bellidir. Ülkemizde adeta rutine bağlanan terör olaylarında şehit olan güvenlik güçlerine ve sivillere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Bu süreçte de herkesi akl-ı selim ile hareket etmeye davet ediyoruz. Tüm terör olaylarının amacı adeta ana haber bültenlerini bombalayarak ülkede bir kaos ortamı oluşturmak, insanların temel hak ve hukuklarının hiçe sayıldığı taşkınlıklara sebebiyet vererek toplumsal barış ve uzlaşmayı imha etmektir” dedi.

Anadolu Gençlik Derneği olarak barış ve huzurun İslam Birliği’nden geçtiğini bir kez daha deklare ettiklerini ifade eden Şenel, temenni, dua ve gayretlerinin akan kanın durması, gözyaşlarının dinmesi, yapılan ihlallerin son bulması ve zulmün engellenmesi için olduğunu söyleyerek açıklamasını sonlandırdı.
Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2015, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406