Gümüşhane'nin gizemli su kaynakları: Baharda çıkıp yazın kayboluyor

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Gülaçar köyünde, her yıl bahar aylarında yaşanan ilginç doğa olayında köyün her iki yamacında da aynı anda ortaya çıkan ve aynı anda kaybolan su kaynakları 2 ay boyunca görsel şölen oluşturuyor.

İkisu-Şiran karayolu kenarındaki Gülaçar köyünde her bahar mevsiminde ilginç bir olay yaşanıyor. Hem köyün üst tarafında hem de Gülaçar deresinin karşısındaki yamacında her yıl bahar mevsiminde akmaya başlayan dereler yaklaşık 2 ay boyunca dağın ortasından çıkıp akmaya devam ediyor ve daha sonra kayboluyor.

Hiç su akmayan bölgede birdenbire adeta dere olup şelaleye dönüşen sular için bölgede çeşitli efsaneler dilden dile dolanırken, suların karla kaplı dağlarda karların eriyip dağın içindeki mağaralara dolduktan sonra taşması sonucu aktığı değerlendiriliyor.

Sosyal medyada yaptığı yemek ve doğa videolarıyla bilinen Yusuf Oral da yeni videosu için bu kez bu su kaynaklarını seçti. Suyun çıktığı noktaya kadar yürüyen Oral, ilk başlarda az olan suyun alt kısımlara doğru adeta büyük bir dereye dönüştüğünü görünce şaşkınlığını gizleyemedi.

Yılın aynı gününde akmaya başlayıp yaklaşık 2 ay sonra aynı gününde kuruyan sulardan sadece tek bir kaynaktan saniyede 200 litreye yakın su çıktığını aktaran Oral, gördüğü manzara karşısında “Muazzam, serinliği çok güzel, gerçekten keyfi çok güzel” ifadelerini kullandı.

“Bu muhtemelen birbirine bağlı bir yeraltı havuzunun olduğunu bizlere gösteriyor”

Yıllardır merak ettiği bölgenin kaynağına geldiğini ve bir saat yürüyerek şelalelere ulaştığını kaydeden Oral, “Buradaki şelale 4 noktadan çıkıyor o yüzden ismini “4 göze” koyuyorum. Belki bir ismi vardır onu bilmiyorum. Bu vadide yaşıyorum ve şimdiye kadar bu şelalelerin şöyle bir özelliği anlatılır: Burası ve Gülaçar köyünün üzerinde bulunan bir yerde yılın aynı gününde bu suların akmaya başladığı ve aynı gün kurumaya başladığı söylenir. Burası Gülaçar’a giderken sol vadi. İleride bir de sağ vadi var. Hem solda hem sağda ortada bir tane büyük Gülaçar deresi var. Karşılıklı yani. Aralarında yaklaşık 2 kilometre kuş uçuşu mesafe olan noktalar. Ama kot olarak hemen hemen aynı. Aynı gün aktığı söyleniyor köylüler tarafından. Biz de yıllardır aynı şeyi burada gözlemliyoruz. Bu yeraltı su sistemine bakıldığında muhtemelen birbirine bağlı bir yeraltı havuzunun olduğunu bizlere gösteriyor. Gerçekten görülmeye değer bir yer. Özellikle suyun çıktığı bu nokta insanın ruhunu dinlendiriyor. Bayram tatili için çok güzel bir aktivite oldu benim için de. Doğa videoları, doğada uygulayacağımız teknikler ve doğada yaptığımız yemek videolarını Doğal Yaşam Reels adlı hesabımda paylaşıyorum. Bugün buraya gelmek istedim. Gerçekten çok mutluluk verici, çok keyifli. Mutlaka Gümüşhane'yi bu sene tatil rehberinize ekleyin derim” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Aydin
Murat Aydin - 2 ay Önce

Yusuf bey keşke bu selaleyi yok edecek hemen yanindaki taş ocağı doğa düşmanı görmezden gelecek zararlarını hiç düşünenin görmedim çok yakında bu patlamalar sonucu var olan değerler bir bir kaybolacak bu taş ocağına CED izni verenleri ALLAH bildiği gibi yapsın

EDEMİR
EDEMİR - 2 ay Önce

Hemen yakınındaki taş ocağı ile doğa nasıl tahrip edilir videosu da olmuş aynı zamanda.
Cennet vatan son yıllarda çok zarar gördü

SIRADAKİ HABER