Gümüşhane’de aşı seferberliği 

Gümüşhane İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, salgınla mücadele kapsamında Gümüşhane’deki vaka sayılarını en asgariye indirmek, aşılama oranını da maksimum seviyeye çıkarmak için oluşturdukları ekiplerle hafta sonunda da çalışmak kaydıyla şehrin her köşesinde sahada olduklarını söyledi.

Gümüşhane’de aşı seferberliği 

Sağlık Bakanlığı’nın güncel verilerine göre Gümüşhane’de bugün itibariyle yüzde 52,4 olan aşılama oranını artırmak için kent merkezi, ilçeler ve köylerde adeta aşı seferberliği başlattıklarını aktaran İl Sağlık Müdürü Dr. Yemenici, sağlık çalışanlarının özverili çalışması ve vatandaşların duyarlılığıyla bu işin üstesinden geleceklerini kaydetti.

“Covid-19 ile savaşımızda en büyük silahımız aşıdır”

Dr. Necip Yemenici, “Salgını sona erdirecek ve bu savaşta galip gelmemizi sağlayacak en büyük silah aşıdır. Son günlerde ülkemiz ve ilimizde artan vakalar neticesinde hastanelere yatışların yüzde 95’ini ne yazık ki hiç aşı yaptırmayanlar oluşturmaktadır. Bu tablo aşı olmanın ne denli önemli olduğunun apaçık göstergesidir. Onun için hiç aşı yaptırmamış vatandaşlarımızı aşı olmaya, 1. ve 2. doz aşılarını yaptıranları da 3. doz aşılarını yaptırmaya davet ediyorum. Hastanelerimiz, toplum sağlığı merkezlerimiz, aile sağlığı merkezlerimiz ve birçok noktada kurduğumuz çadırlarla vatandaşlarımızın hizmetindeyiz” dedi.

“Siz köyden gelemiyorsanız, biz sizin ayağınıza geliriz”

Yaz dönemi olması dolayısıyla vatandaşların köylerinde bağ-bahçe işleriyle meşgul olduklarından şehir ve ilçe merkezlerine gelip aşı olmaya pek de ehemmiyet göstermediğini dile getiren Yemenici, “Bir de kulaktan dolma aşı karşıtı haberlerin dillendirilmesi haliyle süreci olumsuz etkiliyor. Bu durumu ortadan kaldırmak, köylerimizde aşılanmamış insan bırakmamak maksadıyla” Siz Gelemiyorsanız, Biz Sizin Ayağınıza Geliriz” temasıyla oluşturduğumuz ekiplerimizle il ve ilçelerimize bağlı bütün köylerimizde üstelik randevusuz ve hafta sonu da dahil olmak üzere aşılama çalışmalarını yürütüyoruz, toplumsal bağışıklık sağlanıncaya kadar da yürüteceğiz. Başaracağız, çünkü artık aşı var” ifadelerini kullandı.

“En az iki doz aşı olmamış kimse kendisini aşı olmuş zannetmemeli”

En az iki doz aşı olunmadan bağışıklığın elde edilmediğine işaret eden Yemenici, “En az iki doz aşı olmamış kimse kendisini aşı olmuş zannetmemeli. İnaktif aşı olan vatandaşlarımızda en yüksek koruma seviyesi, 3 doz inaktif aşı olan vatandaşlarımızda. Buna en yakın koruma seviyesi ise iki doz inaktif aşı olup 3. doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızda ilan edilen gruplarda 3. doz aşının yaptırılması son derece önemli ve faydalı olarak belirginleşti. İncelemeye ilişkin veriler dünya kamuoyu tarafından ilk defa öğrenilecek ve belki de ülkelerin aşı politikalarını değiştirecek. 3. doz aşı olması önerilen grupta yer alıyorsanız mutlaka 3. doz aşınızı olun. İki doz aşı olmamışsanız kendinizi aşı olmuş kabul etmeyin” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER