Gümüşhane’de dev kayalar apartmanın üzerine düştü

Gümüşhane kent merkezindeki Oltanbey Mahallesinde bugün akşam saatlerinde dev kaya kütleleri dağdan koparak 10 katlı apartmanın üzerine düştü. Olayda kayalar yangın merdiveni boşluğunu yıktı.

Gümüşhane kent merkezindeki Oltanbey Mahallesinde bugün akşam saatlerinde dev kaya kütleleri dağdan koparak 10 katlı apartmanın üzerine düştü. Olayda kayalar yangın merdiveni boşluğunu yıktı.

Son yıllarda kayaların kesilerek önüne yapılan binalar nedeniyle bazı uzmanlar tarafından ‘Gümüşhane’nin yeni afet alanı’ olarak tabir edilen Oltanbey Mahallesinde akşam saatlerinde gerçekleşen olay yürekleri ağza getirdi.

Önceki yıllarda alt caddede gerçekleşen olay bu kez en üst caddede bulunan Müze Evleri Bloklarında meydana geldi. E Bloğun arka cephesinde bulunan dağdan kopan dev kayalar, büyük bir gürültüyle 10 katlı binanın üzerine düştü.

Bazı katlarda küçük yarıklar açan kayalar bir dairenin de açık olan camından odaya girdi. En büyük kaya kütlesinin yangın merdiveni boşluğuna vurarak duvarını yıktığı olayın ardından bölgede Belediye ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri tarafından incelemelerde bulunuldu.

Güvenlik şeritleriyle kapatılan alana vatandaşlar yaklaştırılmazken çok sayıda vatandaş korkulu gözlerle apartmanlarına düşen kayaları inceledi.

Bölgeyle ilgili geçtiğimiz günlerde yazdığı bir makale ile yetkilileri uyaran İnşaat Mühendisi Yusuf Oral, olayın gerçekleştiği alanda incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

“Oltanbey Mahallesinde çok büyük risk var”

Olayda en büyük tesellinin çarpmanın yangın merdiveni boşluğuna denk gelmesi olduğunu kaydeden Oral, “Oltanbey Mahallesinde çok büyük risk var. Soğuk kış günlerinde aşırı soğuduğunda kayaların arasındaki çatlaklara giren suyun donmasıyla beraber meydana getirdiği hacim artışı kayaları birbirinden ayırdı. Bugün de hava sıcaklığıyla beraber açılan kısmın kapanmasıyla kaya harekete geçti, yuvarlanarak gelip binaya çarptı” dedi.

“Buradaki binaların yüzde 80’i risk altında”

Son 10 yıldır bu bölgede yapılaşmanın en üst düzeye çıktığını hatırlatan Oral, “Buradaki binaların yüzde 80’i risk altında. Kesinlikle buraların incelenmesi ve önlemler alınması lazım. Bu önlemler ilk yapılaşma anında yapılsaydı çok daha ekonomik olabilirdi. İnsanların canından daha önemli bir şey yok. Bu önlemlerin ivedilikle alınması lazım. Buraya çok yakın olan bir alt caddede 2 yıl önce yine kaya kopması vakası olmuştu. İstinat duvarını patlatarak apartmanın alt katındaki 4 daireye kayaları doldurmuştu. O zaman da içeride kimse yoktu” diye konuştu.

“Bu olay ileride meydana gelebilecek çok daha büyük felaketlerin habercisi”
 
Yaşanan bu olay bir mesaj olduğunu ifade eden Oral, şunları söyledi: “Bu olay ileride meydana gelebilecek çok daha büyük felaketlerin habercisi. Bu haberi dikkate almamız lazım. Bu bize verilen bir mesaj. Kesinlikle biran önce önlem alınması lazım. Şuan yeterli jeofizik ve jeolojik inceleme yapılsa eminim birkaç bloğun tahliyesinden bile bahsedilebilir burada. Bazı kısımlar afet alanı ilan edilebilir. Kayalarda derinine çatlaklar var. Bu çatlakların kesiştiği kısımlarda meydana gelen üçgen kısımlar donma kamaları meydana geldiğinde kopacak. Bu aşikar. Bu belki bu yıl belki 3 yıl sonra olacak ama kesinlikle olacak. Havalar daha da soğuduğunda bu riskler daha büyük bir hale gelecek.”

Oral'ın 24 Aralık 2018 tarihinde kaleme aldığı makalesini okumak için BURAYI tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 17:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dertli dolap
Dertli dolap - 6 ay Önce

Yeni TOKİ konutlarının barındırdığı büyük tehlikeye Düşen.büyük kayaların alarmınına dikkati çekerek bilgisiz ve ilgisizlikle barışık olanlarımızı uyarmak amaçlı makalesi için hepimiz hemşehrimiz Mühendis Oral"a teşekkür borçluyuz.Teknik ağırlıklı izahı içeren yeni yazılar bekliyoruz.
NOT.Bu kısa yazıdan önce,daha geniş iki yazı yazdımsa da,çarpılıpyok oldular!

Oğuzhan koyun
Oğuzhan koyun - 6 ay Önce

Pencere demiri olmasa kopan kaya pencereden içeri girecekti o zaman daha büyük haber olurdu

Misafir
Misafir - 6 ay Önce

Olur mu canım oralar hep güvenli kiralar 1000 TL ev fiyatları 280 bin TL . İnsanların mal ve can güvenliği kime emanet?

E.S
E.S - 6 ay Önce

Belediye nasıl bu yere ruhsat verdi ise orayı yapan Hrz.Mütaite tamirini yaptırsın yaptıramasa kendisi yapsın

vatandaş
vatandaş - 6 ay Önce

1 hafta herkes atar tutar sonra unutulur gider... maalesef memleketin gerçeği...

SIRADAKİ HABER

banner406

banner527

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica