Gümüşhane’de doktorlar iş bıraktı

Ülke genelinde artan iş yükü, azalan gelirler ve kendilerine yönelik şiddete karşı seslerinin duyulmasını isteyen doktorlar Gümüşhane'de de iş bırakma eylemi yaptı.

Gümüşhane’de doktorlar iş bıraktı

Gümüşhane Devlet Hastanesinde görevli doktorlar da iş bırakarak hastane bahçesinde basın açıklaması yaptı.

Doktorlar adına basın açıklamasını yapan Op.Dr. İsmail Karasoy, son günlerde gündemde olan sağlık çalışanları hekimlerin özlük haklarında yapılması planlanan değişiklikler hakkında görüşlerini bildirmek üzere bu eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Gündemde doktorların çok zam aldıkları şeklinde bir algı oluşturulduğunu, bir zam oldu gibi gösterip sonra geri çekildiğini ifade eden Karasoy, “Son 20 ayda 9 bin hekim istifa etti. Üstelik bu 20 ayın büyük bir bölümünde istifa yasağı vardı. Hekimler art arda istifa ediyor. Çoğunluğu özel hastanelere geçmekte, bir kısmı da yurt dışına çıkmaktadır. İstifalar nedeniyle oluşan iş yükü poliklinik muayene sürelerinin kısalması hekimin daha fazla hasta bakmaya zorlanması, uygun olmayan mesai saatleri nedeniyle hekim ve hasta arasındaki iletişim bozulmaktadır. Buna mukabil sağlıkta şiddet vakaları giderek artmaktadır. Bunda da en önemli kısım hekim ve hasta arasındaki ilişki ve güvenin bozumasındır. 2020 yılında 12 bine yakın beyaz kod verilmiştir. Biz hekimler olarak emeğimizin bu denli yok sayıldığı, değersizleştiği bir ortamda çalışamıyoruz” dedi.

Tükenmiş, mesleği değersizleştirilmiş, emeği görmezden gelinen, çalışma şartları sağlıksız olan sağlık emekçilerinden iyi bir sağlık hizmeti vermesinin beklenemeyeceğini ifade eden Karasoy, “Aklımızla alay edercesine hızla getirilen ve aynı hızla çekilen yasa tasarılarına itirazımız var. Hekimlerin düzgün çalışma şartlarını sağlanması bir halk sağlığı meselesidir. Toplumun sağlığı ancak sağlık emekçilerinin sağlığıyla mümkün olabilir. Emeğimizin değersizleştirilmesi, şiddete maruz kalma kabul edilemez. Kayıplar ve yanlış idari uygulamalar nedeniyle grev yapmaktayız” diye konuştu.

Konuşmasında taleplerini sıralayan Karasoy, şunları söyledi: “Koruyucu sağlık hizmetlerini temel alan bir sağlık hizmet sisteminin olması, emekliliğe de yansıyacak temel ücret, hangi sosyal güvenlik statüsünde emekli olursa olsun insanca yaşam standartlarına yükseltilen emekli aylığı, şiddete karşı etkili yasa, güvenli iş yerleri ve sağlıklı çalışma ortamları, Covid-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası, ağır ve tehlikeli işler kapsamında faaliyet yürüten tüm iş kolu 3 yıla 1 yıl yıpranma payı verilmesi.”

Amaçlarının grev yaparken sağlık hizmetini aksatarak kendilerine bir pay ve menfaat çıkarmak olmadığını vurgulayan Karasoy, amaçlarının hızla özelleşen, hızla kalitesini yitiren sağlık hizmetine karşı doktorların verdiği tepkiyi dile getirmek olduğunu sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Reşit GÜRMEN
Reşit GÜRMEN - 7 ay Önce

Hekimlik Mesleğine ve bu Mesleği fedakârlıklar ile sürdüren Hekimlerimize saygımız sonsuzdur. Ülkenin içerisinde bulunduğu şartlar nedeniyle bir takım sıkıntılar yaşandığı kabulümüzdür. Ancak sözünü ettiğiniz son 20 ayda istifa edip Özel Hastanelerin Sırça Köşklerine kurulanları getirip bu Milletin önüne emsal olarak sunmayın Lütfen… Bu beyzadelerin Özel Hastanelerde nasıl uçuk rakamlara hizmet sunduklarını biliyoruz. Vatandaş olarak bu özel hastanelerden hizmet almak yürek ister.
Bu Mesleği sizler tercih etmiş olabilirsiniz ama unutmayın ki bu fakir millet sizlerin iyi yetişmesi için her türlü imkânı seferber etmiştir. Vakti geldiğinde sizlerde bu millete karşı görevinizi eksiksiz olarak sunmak zorundasınız. Kimsenin şikâyetçi olmaya hakkı yok…
Her şeyin para olmadığı gerçeğini unutmamak gerek.
Ayrıca Gümüşhane özelinde şunu da ifade etmek isterim ki; basit bir Katarakt Ameliyatı için, basit bir Endoskopi Çekimi için V.S… önünüze gelen hastayı, Trabzon’a - Erzurum’a sevk edip durmayın Allah aşkına. Eğer ekipman konusunda eksikleriniz varsa ilgili mercilerden talep edin karşılanmasını isteyin. Türkiye artık 1970-1980-1990’ların Türkiye’si değil. Bu konuda İl Sağlık Müdürlüğünü harekete geçirin… Gümüşhaneli hemşerilerimizin Zigana ve Kop Geçitlerinde ölmelerine engel olun…
Bunlarda bizim âcizane taleplerimiz…

İlyas Aktuğ
İlyas Aktuğ - 7 ay Önce

Son 30 yılda Gümüşhane halkına hizmet etmiş en kıymetli doktorlardan biri, sevgili İsmail hocam meslektaşlarının daha iyi şartlarda çalışması için Gümüşhane halkının daha iyi sağlık hizmeti alması için konuşmuş. Ağzına sağlık, saygılar hocam

kendi görüşü
kendi görüşü - 7 ay Önce

sağlık çalışanlarına yapılan şiddet olaylarına şiddetle karşıyım ama parasal yönden iş bırakma kararınıza saygı duymuyorum

Hasan Cak
Hasan Cak - 7 ay Önce

Değerli insan değerli hocamız Op. Dr. İSMAİL KARASOY Hocam tedavi veya muyane ye gelen her hastayla birebir ilgileniyor. İşini hakkıyla yapıyor. Arkadaşları adına çıkıp konuşma yaptıysa kendisinin linç edilmemesi gerekir. 4 yıl önce beni ameliyat edip 4 yıl sonra farklı yerden muayene ye gittiğimde daha ben şikayetim söylemeden bana ayağın nasıl önce ona bakalım diyor sa bu adam işini hakkıyla yapıyor demektir. Bana özel değil tavsiyem üzerine giden her hastası aynı memnuniyet içerisinde kendisini ve arkadaşlarını sonuna kadar destekliyor hepsine saygı duyuyorum.

Mustafa Aksoy
Mustafa Aksoy - 7 ay Önce

Doktorların kıymetini bilelim gerçekten zor meslek. Dünyada birilerine makam aracı tahsis edilecekse onlar doktorlar olmalı. 24 saat telefon açık her an tetikte Allah işini hakkıyla yapan bütün doktorlarımızdan razı olsun. Elimde olsa istedikleri herşeyi veririm

Erhan KADAKAL
Erhan KADAKAL - 7 ay Önce

Hekimlik zor meslek,lakin ,asgari ücretin daha yeni 4250 tl ile yüz binlerce isnanın geçindiği ülkemizde biraaz da hekimlerin özverili olması gerekmez mi .İlla üç kuruş fazla alacağım diye yurt dışına kaçmak vatanseverlikle bağdaşmaz.Her şeyin para olmadığını unutmamak gerek.

SIRADAKİ HABER