Gümüşhane’de İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Toplantısı Yapıldı

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) üst düzey bilgilendirme ve eğitim toplantısında “Bu plan ilimiz için hayati önemdedir” dedi.

Gümüşhane’de İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Toplantısı Yapıldı

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) üst düzey bilgilendirme ve eğitim toplantısında “Bu plan ilimiz için hayati önemdedir” dedi.

Gümüşhane Kültür Merkezinde geniş katılımlı gerçekleştirilen toplantıda ilgili kurum temsilcilerinin yaptıkları sunumun ardından değerlendirmede bulunan Vali Kamuran Taşbilek, afetlerden etkilenen en büyük unsurun insan olduğunu ve Türkiye’nin afetler noktasında risk taşıyan bir ülke olduğunu söyledi.

“Bu plan ilimiz için hayati önemdedir”

Çalışmalarla birlikte Gümüşhane’nin risklerinin belirlenerek çalışmaların ivedilikle hazırlanacağını vurgulayan Vali Taşbilek, “Bu noktada belediyelerimize de çok iş düşüyor. Özellikle inşaat yapacak vatandaşlarımızı iyi takip etmemiz gerekiyor. İmar uygulamalarımızı iyi takip edelim. Torul ve Kürtün ilçelerimize özellikle dikkat etmek gerekiyor. Vatandaş bir apartman yapıyor, kayaları kırıyor eğer bunların kontrolleri sağlanmamışsa bu ilimiz için risk teşkil ediyor. Bu plan ilimiz için hayati önemdedir. Hepimizin özenle çalışması gereken hayati bir çalışma. İhmal ettiğimiz her unsur, vatandaşımızın canına mal olabilir. Bunun da sorumlusu da başta ben olmak üzere hepimizindir. Bu şehir kaya düşmesi sonucu evlatlarını kaybeden bir şehirdir. Üniversiteli bir kardeşimiz burada hayatını kaybetti, bu vebal hepimizindir. Afet riskini azaltma noktasında Gümüşhane ilimiz en fazla ödeneği alan şehirlerden bir tanesi. İlgili Bakanlıklarımızın şehrimize bakışı bu şekilde, biz de planlarımızı iyi yaparak bu tür durumlara hazırlıklı olacağız’’ dedi.

“Gümüşhane’de de çok sayıda afet meydana geliyor”

Afet denilince akla sadece depremin gelmemesi gerektiğini, Gümüşhane’de de heyelan, çığ, sel felaketleri gibi birçok afet meydana geldiğini kaydeden Vali Taşbilek, “Bu afetlerde etkilenen en önemli unsur insan, hayvanlar, bitkiler tüm mahlukatlar. Büyük bir yangında, sadece oradaki ağaçlar değil, o ağacı yuva edinmiş kuşlar, böcekler zarar görüyor” dedi.

“2020 yılı içerisinde ülkemizde birçok afet meydana geldi, bu afetlerde çok can kaybımız oldu”

Dünyanın günden günde daha da kötüye gittiğini ifade eden Vali Taşbilek, “İçişleri Bakanlığımız, afet farkındalığı ile ilgili bir eğitim programı başlattı. Geçtiğimiz hafta hepsi bitti. İlk yapılan programa 81 il Valisine bizzat İçişleri Bakanı’mız Süleyman Soylu bilgilendirme yaptı. Sayın Bakanımızın ifadesi ile söylüyorum, geçtiğimiz yıl meydana gelen depremler bir önceki yıldan yüzde 50 daha fazla. Ülkemizde meydana gelen depremlerin miktarı artıyor. Dünyayı etkisi altına alan pandemi dönemi de bir afet, ciddi can kayıplarına sebebiyet verdi. 2020 yılı içerisinde ülkemizde birçok afet meydana geldi, bu afetlerde çok can kaybımız oldu” diye konuştu.

“Biz afetin olmaması için dua edip beklemeyeceğiz. Dua da edeceğiz tedbir de alacağız”

Afet öncesi çalışmaların medeni devletler açısından en önemli çalışmalar olduğunu ifade eden Vali Taşbilek, “Biz afetin olmaması için dua edip beklemeyeceğiz. Biz dua da edeceğiz tedbir de alacağız. Çalışmalarımızı yapacağız, bütün kurumlar da organize olacak. Ülkemizde meydana gelen afetlerde devletimiz bütün planları hazır bir şekilde müdahalesini yapıyor. Bu noktada kurumlarımızın iyi bir koordinasyonu var. Dünya da bu duruma kıskanarak bakıyor. Bu motivasyonla çalışmalar yapılıyor, vatandaşlarımızın yaraları sarılmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanımız ayın 25’inde Elazığ’daydı. Depremin birinci yıl dönümünde yeni bir şehir inşa edildi, evler teslim edildi. Büyük bir devletiz her türlü yarayı sarmaya muktediriz. Yara sarmadan önce de afet olmadan önce tedbir almak da hepimizin boynunun borcu. Yarayı sararken yarayı saran insanların da canı acıyor. Biz buradan da bu afet bölgelerine birçok ekip gönderdik, o acılara şahit oldular. Bunların hepsi müdahaleyi yapan ekipler için de bir dram. Bu yıl bütün planlar eylül ayına kadar tamamlanacak, 2021 yılı Afetlere Hazırlık Yılı İlan edildi. 2021 yılı içerisinde, AFAD özel çalışmalar yapacak, şehirdeki herkesin eğitildiği bir süreçten geçeceğiz. Okul öncesinden başlayarak herkesi afetler konusunda eğiteceğiz. Bizim kaçışımız yok, bu coğrafya bir sistem içerisinde afetlerle karşılaşmamız mümkün bu konuda tedbirli olmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2021, 22:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER