Gümüşhane'de İşgücü Talep Araştırması Yapılacak

İŞKUR Gümüşhane, işverenleri ziyaret ederek işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekleri yerinde tespit edecek

Gümüşhane'de İşgücü Talep Araştırması Yapılacak
Gümüşhane Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, 2014 yılı birinci dönem işgücü talep araştırmasının 12 Mayıs - 27 Haziran tarihleri arasında yapılacağını ve çalışma kapsamında 182 işyerinin ziyaret edileceğini söyledi.

Şehrin tamamında gerçekleştirilecek bu talep araştırması ile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2015 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgilerin derleneceğini kaydeden Aşıcı, bu çalışma ile birlikte Gümüşhane işgücü piyasasının fotoğrafının çekileceğini ve açık iş oranının hesaplanmasının yanında Gümüşhane’de sektörlerin işgücü ihtiyacının da tespit edileceğini belirtti.

“ARAŞTIRMA BİLİMSEL VE ANLAMLI SONUÇLARA SAHİP OLACAKTIR”

Araştırmanın uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacağını ve araştırmada tamsayım yöntemi ile çalışılacağını kaydeden Aşıcı, “Çalışma başından sonuna kadar Genel Müdürlükte konusuna hakim, güçlü bir ekiple koordine edilecektir. İşyeri ziyaretleri ‘her işsize, her işverene bir danışman’ sloganıyla istihdam edilen, İş ve Meslek Danışmanları marifetiyle gerçekleştirilecektir. Saha çalışması Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte tespit edilen 10+ istihdamlı 182 işyerinde gerçekleştirilecektir. Alan uygulaması bizzat Gümüşhane Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü personeli tarafından işyerleri ziyaret edilerek gerçekleştirilecektir. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel olarak istatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecektir.” dedi.

GÜMÜŞHANE İŞGÜCÜ PİYASASI ANALİZİ RAPORU HAZIRLANACAK

Çalışma sonuçlarının raporlaştırılmasının yine İŞKUR personeli tarafından gerçekleştirileceğini ve çalışmanın sonuç raporunda Gümüşhane işgücü piyasasının arz ve talep yönüyle ele alınacağını dile getiren Aşıcı, “Aktif İstihdam Politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanmaktadır. Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması beklenmektedir.” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 22:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER