Gümüşhane'de Keçi Kurtarma Operasyonu

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Gökçepınar köyü Karakaya Mahallesinde üç gündür 100 metre yüksekliğindeki kayada mahsur kalan keçiler 2,5 saat süren operasyonun ardından kurtarıldı.

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Gökçepınar köyü Karakaya Mahallesinde üç gündür 100 metre yüksekliğindeki kayada mahsur kalan keçiler 2,5 saat süren operasyonun ardından kurtarıldı.

Mahallede küçükbaş hayvan bakıcılığı yapan Yasin Arslan, üç gün önce kaybolan iki keçisini her tarafı aramasına rağmen bulamadı. Mahallenin girişinde bulunan kayaları son kez kontrol ettiğinde ise birisi gebe, diğeri de yeni doğum yapmış keçilerini 100 metre yüksekliğindeki kayanın orta kısmında bir oyuk içerisinde gördü.

Kendi imkanları ile keçileri bulundukları yerden çıkaramayan Arslan, Gümüşhane’de ki yakınlarına haber verdi. Yakınlarının Gümüşhane eski Dağcılık İl Temsilcisi Cemil Atay’a ulaşmasının ardından çeşitli arayışlara giren vatandaşlar, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Dağcılık İl Temsilcisi Yılmaz Şahin’den yardım istedi.

Toplamda üç kişilik AFAD ekibi ve iki kişilik dağcılık ekibiyle mahalleye hareket eden heyet, bir süre keşif yaptıktan sonra oldukça dik olan bölgeye inmek için yanlarında getirdikleri halatlarla keçilere kadar inip, onları başka bir ipe bağlayıp çekmeye karar verdi.

Planlamanın ardından Dağcılık İl Temsilcisi Yılmaz Şahin, tüm güvenlik tedbirlerini alarak ekibin yönlendirmesiyle halatıyla sarp kayalıktaki keçilerin yanına indi. Beklenenin aksine keçilerin uysal davranmasıyla birlikte keçileri önce sakinleştiren Şahin, daha sonra hem boynuzlarından hem de karınlarının altından bağladığı keçileri çekmeleri için arkadaşlarına gerekli işareti verdikten sonra yaklaşık 2,5 saat süren keçi kurtarma operasyonu sona erdi.

Aralıklı ve hafif şiddetteki sağanak yağış nedeniyle zaman zaman tutunmakta zorlanan kurtarma ekibi iki yavrusu bulunan keçi ile gebe keçiyi kurtarmanın sevincini yaşadı.

“KEÇİLERİN GÖZLERİNDEN SÜREKLİ YAŞ GELİYORDU, TOPRAĞI YEMEYE BAŞLAMIŞLAR”

Vatandaşın kendilerine müracaat etmeleri sonucu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri operasyonla keçileri sağ salim kurtardıklarını ifade eden Dağcılık İl Temsilcisi Yılmaz Şahin, “Halatla 42 metre iniş gerçekleştirdim. Keçilerin bir tanesinin gözünden sürekli yaş akıyordu. Bulundukları oyuktaki tüm otları yemişler, otların haricinde toprağı da yemeye başlamışlar. Kayadan altına kendilerini atmasın diye yavaş yavaş yaklaşıp hemen halatla bağlayıp, tek tek yukarı çıkardık keçileri. Başarılı bir operasyondu. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

“ALLAH DEVLETİMİZDEN, MİLLETİMİZDEN RAZI OLSUN”

Üç gündür kurtarılmayı bekleyen keçilerin sahibi Yasin Arslan ise tek geçim kaynağının hayvanları olduğunu belirterek, “Kayadan keçileri kurtardık. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile dağcılarımıza çok teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun devletimizden, milletimizden.” diye konuştu.

Arslan, kurtarılan keçilerden birisinin yeni doğum yaptığını ve iki yavrusunun üç gündür aç olduğunu, diğerinin de yakında doğum yapacağını sözlerine ekledi.

NOT: Youtube'nin kapalı olması nedeniyle video açılmıyor. İHA üzerinden videoyu izlemek için BURAYI tıklayınız...
Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2014, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER