Gümüşhane’de LGS’nin ardından TYT de başarı artışı yaşandı

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü, LGS’de elde edilen başarıdan sonra bu yıl yapılan ve sonuçları yeni açıklanan TYT ve AYT sınavlarında da tüm ilçelerde geçen yıla göre yüzde 40 oranında artış sağlandığını duyurdu.

Gümüşhane’de LGS’nin ardından TYT de başarı artışı yaşandı

Kurumdan yapılan açıklamada ilçeler bazında yüzdelik artış tablosunda Torul’un yüzde 49,68, Kürtün’ün yüzde 33,90, Şiran’ın ise yüzde 21,79 artış ile üstün başarı sağladığı bildirildi.

2021 yılında 138 öğrencinin lisans bölümleri tercih edip yerleştiği Gümüşhane’de bu yıl lisans bölümlerini tercih edip yerleşebilecek durumda olan öğrenci sayısı da yaklaşık 3 kat artarak 954’a ulaştı.

Kurumun gönderdiği bilgi notunda yer alan tabloya bakıldığında ise bir önceki yıla göre yüzdelik artış tablosunda il merkezinin yüzde 3,15 ve Kelkit ilçesinin yüzde 12,39 oranında artması ile yalnızca Köse ilçesinin yüzde 2,25 oranında düşmesi dikkat çekti.

2021 yılında il genelinde 258 olan TYT ortalamasının bu yıl 284’e yükselmesi sevindirici bulunurken, ülke genelinde TYT’deki artış yüzde 2,47 iken Gümüşhane’de bu artış yüzde 9,08 oranında gerçekleşti.

Açıklamada, “Bu yıl LGS’deki büyük başarı sonucunda Fen Liselerini tercih eden 250’ye yakın öğrenci bu tercihleri sonucunda istedikleri okullara yerleşmişlerdir. Bu başarıda emeği geçen tüm idareci, öğretmen ve paydaşlarımıza tüm öğrencilerimiz adına teşekkür ederiz” ifadeleri de kullanıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
hurşit dilaver
hurşit dilaver - 2 yıl Önce

ne yazıkki eğitimdeki başarıyı sınavlara hapseden bu zihniyet ülkeninide geleceğini karartmıştır.Oysa kalkınan ülkelerle eğitimin kalitesi yetiştirilen iyiu insanla ölçülür.Gelen giden Mili Eğitim müdürleri kendi başarılarını sınav başarılarına endekslemişitir.,Sınav başarısı yükselmişse müdürler başarılı düşmüşse başarısızdır zihniyeti kadar yanlış bir bakış açısı yoktur.Bu zihniyet yıkım zihniyetidir.

SIRADAKİ HABER