Gümüşhane’de patates hasadı devam ediyor

Gümüşhane’nin en yaygın tarım ürünlerinin arasında yer alan ve özellikle kış mevsiminde sofralardan eksik olmayan patateste hasat günleri devam ediyor. 

Gümüşhane’de patates hasadı devam ediyor

Daha önce sulanamamaları nedeniyle buğday ve arpa ekilen tarlalarda sulama amaçlı göletlerin faaliyete geçmesi ve toprağın suyla buluşmasıyla birlikte kuru tarımdan sulu tarıma geçildi ve ürün çeşitliliği de arttı.

Köse ilçesine bağlı Oylumdere köyünün bin 600 metre rakamdaki 400 dönüm alanında patates üreticisi Erkan Baştürk tarafından ekimi yapılan patateslerin hasadı makineler ve vatandaşlar tarafından gerçekleştiriliyor.

Dönümde 5 ton verim elde edilen patates dikimini 2 yıldır bu bölgede gerçekleştiren patates üreticisi Erkan Baştürk, patates tarımı için Niğde’den Gümüşhane’ye geldiğini belirterek, “Köse İlçesi Oylumdere köyünde şuan patates tarımı yapıyorum. Yaklaşık burada 400 dönümlük alanda üretim yapıyorum. Burada 2.senemiz. Şuanki verim ve kaliteden çok memnunuz. Gölet ve sulama barajlarının avantajı bu durum. Toprağı çok bereketli bir alan burası. Ufak tefek eksiklerimiz var, onlar da zamanla tamamlanır” dedi.

Fotoğraflar: Yücel Olgun

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2022, 08:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kendi görüşü
kendi görüşü - 1 yıl Önce

ne memleketinizde daha olmuyor yani niğde de o kadar ilaç kullandınız ki toprak artık verim vermiyor bari bu toprakları da bozmayın ilaçsız düzenli temiz yapın

Ünal TİRYAKİOĞLU
Ünal TİRYAKİOĞLU - 1 yıl Önce

iyi güzel de kardeşim tıra yüklendi yine dışarıya gidiyor dışarıya verdiğiniz fiyattan iç piyasaya da verseniz bizde biraz daha ucuza yesek olmaz mı en azından yediğimize nakliye binmez.

Fatih olgun
Fatih olgun - 1 yıl Önce

Kelkıte varmı eken acaba

Yusuf aslan
Yusuf aslan @Fatih olgun - 1 yıl Önce

Hayırlı bereketli olsun inşAllah Gümüşhane merkeze satışınız varmı

SIRADAKİ HABER