Güneydoğu-Karadeniz Kardeşlik Köprüsü Programı Gümüşhane’de yapıldı 

Din Görevlileri Birliği (Din-Bir-Der) ve Medrese Âlimleri Vakfı (MEDAV) tarafından 3 yıl önce başlatılan “Kardeşlik Köprüsü” 14.üncü buluşması Gümüşhane’de çeşitli programlarla gerçekleştirildi.

Güneydoğu-Karadeniz Kardeşlik Köprüsü Programı Gümüşhane’de yapıldı 

Başta Diyarbakır olmak üzere 6 farklı Güneydoğu ilinden yola çıkan 100 kişilik grup, Gümüşhane’de Belediye Başkanlığının da desteğiyle dev bir buluşma gerçekleştirdi. 

Gümüşhane gezisine Karaca mağarasıyla başlayan grup ardından öğle namazını Kemaliye Camiinde kılarak Sema Doğan Parkındaki programa katıldı. 

Sema Doğan Parkında gerçekleşen buluşmaya Vali Kamuran Taşbilek, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, Anadolu Gençlik Derneği il Başkanı Naci Şenel, MEDAV Kurucusu Tayyip Elçi, Din-Bir-Der Başkanı Muhittin H. Yıldırım, CHP İl Başkanı Bedri Ağaç ve Gümüşhane’deki STK temsilcileri, çok sayıda din görevlisi ve misafirler katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda kardeşlik köprüsünün ana kuruluşu Din – Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım ümmetin bütün farklılıklarıyla bir araya gelmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Türk ve Kürt kardeştir. Bu kardeşliğe zarar vermek için uğraşıyorlar. Irkıyla, mezhebiyle, bölgeleriyle İslam’da ittifak ederek bu kardeşliği yeniden tesis ederiz, ama sadece medrese hocaları ve din görevlileri ile bu buluşmaları sınırlı tutamayız. Biz mayayı başlattık. Bölgeler arası diğer STK ların ve Meslek kuruluşlarının da bu buluşmaları başlatması, topyekûn tüm milletin kucaklaşması elzemdir. İnşallah bu başlattığımız maya tutmuştur ve devamı gelecektir” dedi. 

Güneydoğu bölgesinden gelen misafir heyet adına söz alan Medrese Alimleri Vakfı Başkanı Tayyip Elçi “Bizler tarih boyunca hep kardeş olduk ve bu kardeşliğimizi muhafaza ettik. Bu kardeşliği, dayanışmayı, muhabbeti muhafaza etmek sıradan bir iş değil. Aslında imanımızın bir gereğidir. Bizler tarih boyunca hep kardeş olduk ve bu kardeşliğimizi muhafaza ettik. Bu kardeşliği, dayanışmayı, muhabbeti muhafaza etmek sıradan bir iş değil. Aslında imanımızın bir gereğidir. Bu programla aramızda selamı yaymaya geldik. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan hem kendimiz hem onlar adına selam takdim ediyoruz. İnşallah selam ismi hürmetine Allah, aramızda selamı yaygınlaştıracak. Bu selamlaşma, muhabbeti, dayanışmayı ve ümmetin birliğini getirecektir. Kardeşliği muhafaza etmek bu kadar önemliyken, buna halel getirmek, kardeşliği bozacak herhangi bir şey yapmak da bir o kadar vebaldir” diye konuştu.

Ev sahibi olarak programa katılan Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ise yaptığı konuşmada Bölgeden gelen alimlere ve hocalara ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek “Kardeşlik hissini bize tattırdıkları için gelen misafirlerimizde şükranlarımızı arz ediyorum. Gümüşhane olarak kıymetli misafirlerimizi ağırlamaktan çok mutlu oldum. Bu programda ve sonra devam edecek bu İslam Kardeşliği köprülerine Gümüşhane olarak Güneydoğu illerimizden gelecek kardeşlerimize kapımız sonuna kadar açıktır. Elimizden geldiğince bize ne düşerse desteğimiz onlarla olacaktır” sözleriyle duygularını ifade etti. 

Programda söz alan İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık ise “kardeşlik” kavramının ne kadar önemli olduğunu bazı yaşanmış olaylardan yola çıkarak açıklayarak “Rabbimizin emirleri doğrultusunda bu kardeşlik havasını ilimizde estiren çatı kuruluşlardan Allah CC razı olsun, Bölgemize gelen misafirlerimize hasret kalmışız. İl müftülüğü olarak bu kadar değerli alim ve hocamızla Gümüşhane’de kucaklaşmak ve meşverede bulunmaktan çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

Heyet 6 Gün sürecek programda Gümüşhane’den ayrılarak Kardeşlik Köprüsü Programının bir sonraki durağı olan Trabzon iline hareket etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER