HAK-İŞ’ten asgari ücrete zam açıklaması

Hak-iş Gümüşhane İl Başkanı ve Hizmet-İş Gümüşhane İl Temsilcisi Yaşar Köse, asgari ücrette yapılan yüzde 30’luk zammı son derece önemli bulduklarını ve memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

HAK-İŞ’ten asgari ücrete zam açıklaması

Yaptığı açıklamada asgari ücret zammının yanında tüm çalışanların ücretlerinde artış yapılmasına yönelik bir düzenlemenin de hayata geçirilmesini beklediklerini kaydeden Köse, “Sadece asgari ücrete ilişkin yapılacak bir düzenlemenin toplu sözleşme sistemimizi zedeleyeceği ve ülkemizdeki neredeyse bütün çalışanların asgari ücretli olduğu bir ülke haline getireceği endişesini taşıyoruz. Özel sektörde örgütlü işyerlerinde çalışan işçiler ile üniversiteler ve belediyelerde çalışan kamu işçilerinin ücretlerinde de aynı oranda iyileştirmeler yapılmasını talep ediyoruz. HAK-İŞ olarak, belirlenmiş olan yeni asgari ücret üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması ile bu rakamın daha da iyileştirilmesinin mümkün olacağının altını bir kez daha çiziyoruz. HAK-İŞ olarak, ülkemizin ekonomik süreçleri göz önüne alındığında bütün ücret geliri elde edenler için bir yıl boyunca gelir vergisi oranının yüzde 10 oranı ile sabitlenmesi talebimizi bir kez daha yineliyoruz” dedi.

Asgari ücrete ilişkin köklü bir değişiklik yapılarak bütün çalışanları hayat pahalılığına karşı koruyacak ve toplu sözleşme düzenini bozmayacak, çalışanların aileleri ile beraber insanca yaşayabilmesine imkân tanıyacak bir düzenlemenin gerekliliğine inandıklarını, emekli aylıklarının alt sınırının da asgari ücret tutarına yükseltilmesi gerektiğini ifade eden Köse, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun antidemokratik yapısının değiştirilmesi, katılımcı bir anlayışla yeniden belirlenmesi talebimizi yineliyoruz. Açıklanan asgari ücretin tüm emekçilere, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

2022 Yılının Temmuz ayından itibaren geçerli olacak olan asgari ücretin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığını, buna göre net asgari ücretin 5 bin 500 lira, brüt asgari ücretin ise 6 bin 471 lira olduğunu ifade eden Köse, “Böylece, asgari ücrete, yüzde 30 oranında zam yapıldı. 2022 yılında asgari ücretteki kümülatif artış ise yüzde 94,6 olmuştur.  Kamuoyundaki beklentileri tam olarak karşılamamakla beraber, asgari ücrette önemli bir artış sağlanmıştır. Ayrıca, çalıştırılan her asgari ücretli işçi başına işverenlere 100 lira destek verilmesi komisyon tarafından kararlaştırıldı” ifadelerini kullandı.

2022 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olan asgari ücrete yüzde 50 oranında bir artışın yapılmasını ve tüm ücret geliri elde eden kişiler için asgari ücrete tekabül eden kısmın vergiden muaf olmasını son derece önemli bir gelişme olarak gördüklerini dile getiren Köse, “Bu muafiyetin devam edecek olmasını olumlu bulduğumuzu belirtmek isteriz. Bu süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vedat Bilgin’e teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER