Halk Eğitimi Merkezinde bir yıllık emekler görücüye çıktı

Gümüşhane’de Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde bir yıllık çabanın sonucu hazırlanan el emeği, göz nuru eserlerin yer aldığı yılsonu sergisinin açılışı yapıldı.

Halk Eğitimi Merkezinde bir yıllık emekler görücüye çıktı

Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen serginin açılışı Vali Alper Tanrısever, Belediye Başkanı Vedat Soner Başer, Milli Eğitim Müdürü Adnan Gürbüz, İl Emniyet Müdürü Taner Cömert, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Serhat Demiral, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Coşkun Okur tarafından yapıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Coşkun Okur, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında Halk Eğitim Merkezi tarafından Okuma Yazma ve Genel ve Mesleki kurslar olmak üzere toplam 195 kurs açıldığını bu kurslara ise bin 324 erkek, 2 bin 651 kadın kursiyerin katıldığını belirterek, toplamda 3 bin 975 kursiyerin katıldığı programlardan da bin 935 kursiyerin başarılı olarak belge aldıklarını söyledi.

Halk oyunları ekibinin gösterilerini sergilemesinin ardından kurdele kesilerek serginin açılışı yapıldı. Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever kadınların el emeği ürünlerine büyük ilgi göstererek, detaylı şekilde inceledi.

Serginin sonunda Gümüşhaneli kadınların el emeklerini hem tanıtmak hem de gelire dönüştürmek için sosyal medya platformu kurulması için çalışma başlatacaklarını aktaran Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever, “Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri kapsamında Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı kursiyerlerin ürettikleri ürünleri gördük. Hepsi birbirinden güzel, olağanüstü güzellikte, hepsi birer sanat eseri. Bunu hem Gümüşhane’nin geneline hem de Türkiye geneline tanıtmak, kültürümüzü yansıtmak ve hem de bunu üreten kadınlarımız nasıl gelir elde eder düşüncesiyle tüm ilçelerimizin de içinde bulunduğu bir sosyal medya platformu kurmayı planlıyoruz. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde üretilen tüm ürünlerin kategorize edilerek tüm Türkiye ve hatta yurtdışına bu ürünlerin satışının olması gerektiğini düşünüyorum. Kadınlarımız çok üretkenler, adeta birer sanatçı gibiler ama bu işten yeteri kadar gelir elde edemiyorlar, bunu geniş kitlelere yaymamız lazım. Gümüşhaneli kadınların maharetlerini ve hamaratlıklarını herkese duyurmamız lazım bu amaçla bir çalışma başlatacağız” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
yusuf sadık  eğitimci yazar- gZETECİ ELİEŞTİRMEN
yusuf sadık eğitimci yazar- gZETECİ ELİEŞTİRMEN - 1 hafta Önce

Merkez Halk Eğitimi Müdürlüğünün yıl sonu sergileri geçtiğimiz yıllarda yaptığı etkinliklerle takip edilen ve gezilen bir etkinlikti. herkes bu sergi ne zaman diye birbirine sorardı. Her nedense buson sergi ve diğerleri yeterince duyurulmadığı için gezip görme imkanımız olmadı. Genel duyurunun yanında ismen yapılacak davetlerde usuldendir diye biliyorum.. Bir il de Bu kapsamda hizmet vermiş olanların hatırlanması gerekmez mi. demekki yetkililer kendinden emin bu doğru bildikleri yanlışlıkları uygularken hiç bir endişe taşımıyorlar.
Bulutların üstünden uçup ayağı yere basmayanları ozanın dediği gibi "indirirler yere saz ile"...

SIRADAKİ HABER