Hem Torunlarını İhmal Etmedi Hem de Kitap Yazdı

Gümüşhane’nin tanıdık simalarından emekli memur Hülya Aydın’ın ilk kitabı çıktı. Aydın’ın bir taraftan torunlarına bakarken bir taraftan da boş zamanlarını değerlendirerek yazdığı ‘Dedem Celal Üçüncü’ kitabı büyük beğeni topladı.

Hem Torunlarını İhmal Etmedi Hem de Kitap Yazdı

Gümüşhane’de dünyaya gelen emekli memur Hülya Aydın’ın ‘Dedem Celal Üçüncü’ kitabı çıktı. Gümüşhane’nin Torul ilçesinde 1893 yılında dünyaya gelen ve Torul Belediye Başkanlığı yapmış, Mustafa Kemal Atatürk’ün çağrılısı olarak Ankara’ya delege olarak gitmiş, Atatürk ile telgraf muhaberesi olmuş ve 1924 seçimlerinde oylarının çalındığı ve vekil olamadığı iddia edilen Celal Üçüncü ile ilgili hatıraların ve anıların yer aldığı kitap büyük beğeni toplarken, tarihçiler için de dönemin Gümüşhane’sinin siyasi ve sosyal hayatı için bir kaynak olma niteliği taşıyor.

“Tarihte İz Bırakmanın En Önemli Yolunun Kitap Yazmak Olduğuna İnanırım”

Yıllardır annesi Kadriye Elçin ve aile büyüklerinden dedesi Celal Üçüncü ile ilgili dinlediği anıları kitaplaştırmak istediğini dile getiren yazar Hülya Aydın, bir taraftan torunlarına bakarken bir taraftan da boş zamanlarını değerlendirerek yazdığı kitaba gösterilen ilgiden memnun olduğunu söyledi. 

Yazar Hülya Aydın, “Yıllardır yakın zamanda kaybettiğim annem Kadriye Elçin ve aile büyüklerimizin anılarında bahsettiği Celal Üçüncü dedemin kitabını yazmak istiyordum. Bu yıla nasip oldu. Bundan önce araştırmalarımı çok sıkı bir şekilde gerçekleştirip, dinlediğim anıları da kayıt altına alıyordum. Pandemi dönemi ile birlikte sokağa çıkma yasaklarının başlamasını bir fırsat bildim ve bir yandan torunlarımla ilgilenirken bir yandan da boş zamanlarımı değerlendirerek bu anıları derlemeye koyuldum. Tabi ki o kadar işin arasında kitap yazmak biraz zor oldu ama çocuklarım bu konuda bana yardımcı oldu. Kıymetli dedem Celal Üçüncü son derece iyiliksever ve çalışkan bir insandı. Torul’a ve Torullulara gönül vermiş bir halk adamıydı. Mustafa Kemal Atatürk’ün çağrılısı olarak Ankara’ya delege olarak gitmiş, Atatürk ile telgraf muhaberesi olmuş, 1924 seçimlerinde oyları çalınmasaydı bugün belki vekil olarak anılacaktı. Ben de tüm bu anılar ve tarihi gerçekler ışığında bu kitabı yazmayı kendime addettim. Umarım ilk kitabımı okuyan dostlar ve kitap severler de memnun kalır” dedi.

Hülya Aydın Kimdir?

Yazar Hülya Aydın 20 Eylül 1955 yılında Gümüşhane’de dünyaya geldi. Babası Nazım Elçin, Annesi Kadriye Elçin’dir. 1968 yılında Gazipaşa İlkokulu’nu, 1974 yılında da Gümüşhane Lisesi’ni bitirmiştir. Mezun olduktan sonra Halk Eğitim Başkanlığı bünyesinde memuriyet hayatına başlamıştır. Gümüşhane Halk Eğitim Başkanlığı’nda 17 yıl, Atatürk Ortaokulu’nda 5 yıl olmak üzere toplam 22 yıllık bir memuriyet hayatının ardından 1996 yılında emekli olmuştur. Gümüşhane’nin tanınan simalarından futbol ve voleybol hakemi merhum Sadık Aydın’ın eşidir. Bu evliliğinden 3 tane çocuğu olmuştur. ‘Dedem Celal Üçüncü’ kitabı Hülya Aydın’ın ilk eseridir.
 

Haberin Kaynağı: Gümüşkoza Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER