İŞKUR işgücü piyasasının nabzını ölçüyor

Gümüşhane Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğünün her yıl gerçekleştirdiği İşgücü Piyasası Talep Araştırması Tamamlandı.

İŞKUR işgücü piyasasının nabzını ölçüyor

Gümüşhane Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğünün her yıl gerçekleştirdiği İşgücü Piyasası Talep Araştırması Tamamlandı.

İŞKUR İl Müdürü Hikmet Kaya, 2018 yılı İşgücü Piyasası Araştırmasının alan uygulamasının 2 Nisan-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Gümüşhane ili genelinde 213 işyerinin ziyaret edilip işverenlerle görüşülerek gerçekleştirildiğini söyledi.

Ziyaret edilen 213 işyerinin 201’i ile birebir görüşme yapıldığını, 12 işyeri ile işyerinin kapalı olması, işverene ulaşılamaması gibi nedenlerden dolayı görüşülemediğini kaydeden Kaya, “Araştırma da işverenlerle bire bir görüşülerek işyerlerinin yatırım planlamaları ile ilgili bilgiler, işyerlerinde çalışmakta olan mevcut personelin fiilen yaptıkları işlerle ilgili sayısal veriler, işyerlerinin açık iş ilanları, eleman temininde güçlük çektikleri meslekler ile ilgili bilgiler alınmıştır” dedi.

Çalışmada toplanan veriler ışığında 2018 yılı Kasım ayında hazırlanacak olan Gümüşhane İşgücü Piyasası araştırması raporuna www.iskur.gov.tr den ulaşılabileceğini dile getiren Kaya, “İşgücü Piyasası Araştırmaları 2015 yılından itibaren 2 ve daha fazla kişi istihdam eden işyerlerini kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Böylece, araştırma kapsamında 2 ve daha fazla kişi istihdam eden işyerleri baz alınarak işgücü piyasasının fotoğrafı çekilmektedir. Çalışma bitiminde Türkiye geneli için 2-9, 10-19 ve 20+ olmak üzere ayrı ayrı tahminler üretilmektedir, il düzeyinde ise yapılacak tahminler, 20+ işyerlerine yönelik olacaktır. Ardahan, Bayburt, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Kilis ve Tunceli illerinde ise 10+ işyerlerine yönelik olacaktır. Söz konusu illerde 20 ve daha fazla istihdamlı işyeri sayısının ilin işgücü piyasasının nabzını tutmada yeterli olmamasından dolayı bu yöntem belirlenmiştir. İstihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması, işgücü arz ve talebinin doğru olarak tespit edilmesine ve buna uygun politikaların geliştirilmesine bağlıdır. Bu hedef doğrultusunda Gümüşhane genelinde işgücü piyasasının talep boyutunu tespit edebilmek amacı ile 2018 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması yapılmıştır” diye konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER