İstanbul’un fethi için yürüdüler

Gümüşhane’de İzcilik ve Dağcılık Federasyonu temsilcilikleri İstanbul' un Fethinin 570. yılı anısına Fetih Yürüyüşü düzenledi.

İstanbul’un fethi için yürüdüler

Merkez Dörtkonak Köyü Yaylası, Dipsizgöl, Aygır Gölü, Kanlızdüz bölgesinde yapılan 20 kilometrelik yürüyüşe İzcilik İl Temsilcisi Ercan Küçüköner ve Dağcılık İl Temsilcisi Yılmaz Şahin ile 20 sporcu katıldı. 

29 Mayıs İstanbul' un Fethinin 570. Yılı anısına gerçekleştirilen etkinlikle ilgili bilgi veren İzcilik İl Temsilcisi Ercan Küçüköner, “İstanbul'un fethi Osmanlı İmparatorluğu'nun Bizans İmparatorluğu'nun başkenti olan İstanbul'u (o dönemde Konstantinopolis olarak bilinir) ele geçirdiği tarihi bir olaydır. 29 Mayıs 1453'te gerçekleşen bu fetih, genç Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet önderliğinde yapılmıştır. Bu önemli tarihi olayın üzerinden geçen yıllar boyunca İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu'nun ve daha sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. İstanbul'un fethi, Doğu ve Batı arasında bir köprü işlevi gören şehrin stratejik önemini vurgulamaktadır” dedi.

İzcilik İl Temsilcisi Ercan Küçüköner ve Dağcılık İl Temsilcisi Yılmaz Şahin Yürüyüş sonrası tüm sporculara teşekkür etti.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin Sancaktar
Metin Sancaktar - 4 ay Önce

Yürüyün uşaklar.
Dağlar sizindir.
Küçük izci çok çalışır.
Her ortama alışır

SIRADAKİ HABER