Kadın Meclisi’nden doktor feryadı

Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme Kurulu, Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde bir süredir yaşanan doktor sıkıntısına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Kadın Meclisi’nden doktor feryadı

Kadın Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri Gümüşeller Restoranda bir araya gelerek uzun süredir Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde yaşanan Uzman Doktor ve hizmet verdiği günden itibaren hiç olmayan bazı branşların eksikliği sebebiyle basın açıklaması düzenledi. 

Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Başkan Arzu Ay, vatandaşların hastanedeki eksikler yüzünden maddi ve manevi olarak yıkım içerisinde olduklarını belirterek Sağlık Bakanlığı’ndan bir an önce mağduriyetin giderilmesini talep etti

“Şimdi yeni ve modern bir hastaneye geçtik fakat bu defa da doktor yok”

Amaçlarının bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olduğunu ifade eden Ay, “Gümüşhane adına Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme Kurulu olarak Nefrolog ve Anjiyo Ünitesinin yetersizliği hakkında doktor istediğinde bulunduk. Alınan karar Sağlık Bakanlığına gönderilmek üzere Kent Konseyi Başkanı Rüstem Demirağ’a sunulmuş olup olumlu bir cevap almayı umut ediyoruz. Gümüşhane’de Eski Devlet Hastanesi kullanıldığı yıllarda birçok uzman doktor bulunuyordu. Şimdi yeni ve modern bir hastaneye geçtik fakat bu defa da doktor yok. Gümüşhane’de Nefroloji Doktoru (böbrek hastalıkları hekimliği/uzmanlığı) yok. Gümüşhane’de madenlerden midir bilmiyorum ama böbrek ve diyaliz hastaları çok. Diyaliz Ünitemiz var ama Nefroloji Doktorumuz yok. Gümüşhane’de damar hastalıkları yaşayan vatandaşların sayısı da çok fazla ancak bu insanlar Bayburt ya da Trabzon'a sevk edilmek durumda kalıyor. Doktorlarımız Gümüşhane’de durmuyor. Bir de Gümüşhane Devlet Hastanesinde hiç olmayan branşların doktorları var ki onların gelmesi mümkün de değil” dedi.

“Bayburt’ta hayvan hastanesi bile varken Gümüşhane’de insanlar hastanede doktor bulamıyor”

“Yeni yapılan modern hastanemize yakışır şekilde Gastroenteroloji, Nefroloji ve Anjiyo Ünitesi olmasını istiyoruz” çağrısında bulunan Başkan Ay, “Anjiyo olmak için Trabzon’a gitmek istemiyoruz. Vatandaşlar ciddi ekonomik zorluklar çekiyor ve Trabzon’a da gittiğimiz zaman özel hastanelere gitmek zorunda bırakılıyoruz. Devlet Hastaneleri bile orada özel olmuş resmen. Maddi ve manevi olarak insanlar yıkım içerisinde artık. Biz sesimizi Sağlık Bakanlığı’na duyurmak istiyoruz. Lütfen eksik olan doktorlarımızı tamamlanmasını ve bizi başka illere gitmek zorunda bırakılmamız konusunda yardım etmesini istiyoruz. Hastaneye gittiğimizde çoğu zaman randevu alamıyoruz. Çünkü; ya doktor istifa etmiş ya da gitmek zorunda kaldığı duyumlarını alıyoruz. Kimi doktorlarımızdan mesleği doktor olduğu için 20-30 bin TL kira istendiğini duyuyorum. Gümüşhane’de sosyal hayatları da yok. Bayburt’ta hayvan hastanesi bile varken Gümüşhane’de insanlar hastanede doktor bulamıyor. Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde ciddi bir sistem sorunu da var. Bizler Gümüşhaneli vatandaşlar olarak ve bu şehirde yaşayan her bir fert için eğer böyle iyi bir hastane yapılmışsa bu hastanemizin doktora kavuşmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber: Zeynep KAYA

Haberin Kaynağı: Kuşakkaya Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2023, 08:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 4 ay Önce

Yazdiklarinizda haklılık payı var.ancak şöyle bir sorun var ki kim olaylara doktor gözüyle bakıyor?kendiniz diyorsunuz kiralar 20 bin 30 bin diye.buraya gelen insanları kullanmak yerine sahip çıksak saygıda kusur etmesek gezen para olarak değil de insan gibi davranarak bunlarin hiçbirisi olmaz.bu insanlara muhtacsiniz ama kapılarına gittiklerinde soylemediginiz küfür hakaret kalmıyor.siddet te sınır tanımıyorsunuz.sadece doktor değil diğer çalışanlara da aynı şekilde hele bir bayansa durum daha fena.yuzlerine maske firlatmalar tukurmeler hakaretler.butun bunlardan sonra insanlar niye sizin kahrinizi çeksin.mecburisi dolan çekip gidiyor.biraz kendimize çeki duzen vermeliyiz diye düşünüyorum.

Vatandaş
Vatandaş @Misafir - 4 ay Önce

söylediklerinizde haklılık payı azda olsa var fakat hastahanede çalışan en alt düzeydeki işçi dahi hastahane müdürü kasıntısıyla geziyo,sekreterlere soru sorulmuyor insan tersliyorlar sanki babalarının hayırına ordalar gel gelelim doktorlara,kesinlikle şiddet kötü bir eylem maske atma tükürme kabul edilir şey değil amma velakin ne yazıkki bir elin parmağını geçmeyecek sayıda naif,anlayışlı ve kibar hekimler var hastahanede...sevgide saygıda hoşgörüde karşılıklıdır diye düşünüyorum .... bu arada acilde adını hatırlayamadığım malatyalı doktor bey seni büyüten ailenin ellerinden öpüyor sevgilerimi iletiyorum ....

Sadece Nefroloji mi?
Sadece Nefroloji mi? - 4 ay Önce

En önemli kliniklerde sayı da çok az. Ortopediye 1 ay sonraya randevu veriyor. Cildiye desen hakeza öyle. Gelen doktor kaç sene kalıyor ki o da belirsiz ilk fırsatta gidiyor. İnsanlar yine Trabzon hastaneleri için yollara düşüyorlar.

Fatma ay
Fatma ay - 4 ay Önce

Bu istediklerin hepsine ihtiyacım var ama yok pil için dışarıya gidiyorum 6 ayda bir onuda sevk yapmıyorlar diyerletinede gidemiyorum engelli olduğum icin tek başıma üzgünüm

SIRADAKİ HABER