Kalp masajı yapılan yaralı Karaca kurtarılamadı

Gümüşhane’de av köpeklerinin kovaladığı yaralı Karaca, HES’te çalışan personelin buz gibi suya girmesiyle kurtarıldı. Tedavisi yapıldıktan sonra bu kez de kalbi duran Karaca’ya DKMP personeli 20 dakika boyunca kalp masajı yaptı fakat kurtaramadı.

Gümüşhane’de av köpeklerinin kovaladığı yaralı Karaca, HES’te çalışan personelin buz gibi suya girmesiyle kurtarıldı. Tedavisi yapıldıktan sonra bu kez de kalbi duran Karaca’ya DKMP personeli 20 dakika boyunca kalp masajı yaptı fakat kurtaramadı.

Torul ilçesi sınırlarındaki Torul HES tesislerinde çalışan personel köpek sesleri ve gürültü duyunca çevreyi kontrol etti. Av köpeklerinin bir Karaca’yı kovaladığını fark eden görevlilerden Yaşar Duran, HES’ten tahliye edilen buz gibi suyun aktığı derede köpeklerin Karaca’yı boğmak üzere olduğu anda suya girerek köpekleri uzaklaştırdıktan sonra arkadaşlarıyla birlikte yaralı Karaca’yı kaderine terk etmedi ve boğulmaktan kurtardı. 

Dereden çıkarılarak santral binasına getirilen yaralı Karaca’ya ilk müdahale yine HES çalışanları tarafından yapıldı. Daha sonra Gümüşhane Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü ekipleriyle irtibata geçen HES çalışanları, kendi otomobilleriyle yaralı karacayı Gümüşhane’ye götürdü.

DKMP ekipleri de dişi ve yetişkin yaralı Karaca’yı alarak tedavisi yapılmak üzere Gümüşhane Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezine götürdü.

Köpekler tarafından boynu ve ayaklarında açılan 3 açık derin yaraya çok az miktarda narkoz verilerek dikiş atılan ve pansumanları yapılan Karaca, daha sonra bakılmak üzere DKMP Gümüşhane Şube Müdürlüğüne götürülmek için araca konuldu.

DKMP ekipleri kurum önüne geldiklerinde Karaca’nın kalbinin durduğunu fark edince bu kez kalp masajı yapmaya başladı. Yaklaşık 20 dakika boyunca kurum binası önündeki aracın kasasında bulunan yaralı Karaca’ya kalp masajı yapan ekipler, karacayı kurtaramadı.

Yaralı Karaca’nın köpeklerin kovaladığı sırada taşlık alanda sık sık düşmesi nedeniyle iç kanama geçirdiği ve bu nedenle kurtarılamadığı öğrenilirken yaralı hayvanı hem dereden kurtaran HES çalışanlarının hem de DKMP görevlilerinin oldukça üzüldüğü kaydedildi.

Kalp masajı aşaması güvenlik kamerasına yansıyan olayda karacanın kalbinin kalp masajına rağmen çalışmadığını fark eden yetkililerin hayvanı sevmesi de kamera kayıtlarına girdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2019, 10:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Merhamet
Merhamet - 3 ay Önce

Güzel insanlar Allah razı olsun çok güzel bir davranış sergilemişler. Hayvanlara merhamet edin ki Allah ta size merhamet etsin. Lakin ömrü buraya kadarmış hayvancağızın, emeği geçen herkese selamlar.

SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica