Kelkit Ketesi tescillendi

Gümüşhane’nin 11. coğrafi işaretli ürünü Kelkit Ketesi oldu. 

Kelkit Ketesi tescillendi

Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası'nın başvurusu sonucunda coğrafi işaret tescili kazanan Kelkit Ketesinin tanıtımı Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlediği programla gerçekleştirildi.

Programa Kelkit Kaymakamı Aziz Onur Aydın, Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas, Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel, Gümüşhane Üniversitesi proje koordinatörü Prof.Dr. Hasan Ayaydın, Kelkit MYO Müdürü Fahrettin Pala, Kelkit Sağlık MYO Müdürü Canan Sancar, Belde Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi üyeleri, Kelkit, Şiran, Köse Tarım İlçe Müdürleri, siyasi parti temsilcileri, DOKA temsilcileri, Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı, Muhtarlar Dernek Başkanı, STK Başkanları, Kooperatif Başkanları, Kelkit ve Şiran ,ilçesinde faaliyet gösteren fırıncılar katıldı.

Programda konuşan Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Servet Daltaban, coğrafi işaret kavramının ekonomik olarak son 10 yıl içinde büyük önem kazandığını belirterek, “Türkiye’de coğrafi işaretlerin birer kırsal kalkınma politikası olarak öne çıkması Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yayınlanan Ulusal Kalkınma Stratejisi’yle sağlanmıştır. 2006 yılında yayınlanan bu strateji de tarım ve tarım dışı ürünlerin araştırma kapsamına alınarak Coğrafi İşaret tescili verilmesi, üretim ve pazarlama alanlarında desteklenmesi planlanmıştı. Esasen bölgesel ürünlerin etkin koruma şemsiyesi altına alınması, tüketici talebindeki artış ile söz konusu ürünün üretiminde artış meydana getirecek ve dolaylı olarak yöredeki diğer sektörlerin de gelişimine katkı sağlanacaktır. İstihdam arttırıcı etkinin yanında özellikle kırsal kesimde yaşayan kadınların ekonomiye katkısı da artarak, refah dengesinde cinsiyet temelli bir eşitliğe olanak verilebilecektir. Tescillenen coğrafi işaretli ürünlerin bölge adı belirtmesi nedeniyle, ürünün tüketilmesi ya da ününün duyulması ile dolaylı olarak o bölgenin de tanıtımı yapılmış olacaktır. Bu ise tüketicilerde bölgeye ait bir farkındalık yaratarak turizm potansiyelinin oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Baktığımız zaman artık bu ürünlerin, birçok bölgenin ana ekonomik başrol oyuncusu olduğunu görebiliyoruz. Anadolu, binlerce yıldır doğal kaynaklarını, kültürel zenginliğiyle harmanlamaktadır. Bu özgün ürünler ancak güçlü bir tescil sistemi ile korunarak geleceğe taşınabilir. Coğrafi İşaretli ürünlere ait yüksek potansiyelin değerlendirilmesi ise yerel kalkınmadan milli gelir düzeyine kadar, ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Bu manada Kelkit Ketesinin bölge ekonomisine katkı sunacağını düşünüyorum” dedi.

Programda proje danışmanı ve yazarı Prof.Dr. Hasan Ayaydın tarafından Kelkit Ketesinin coğrafi işaret süreci, coğrafi işaretli ürünlerin ekonomideki yeri ve önemi hakkında sunum gerçekleştirildi.

Gümüşhane'de Gümüşhane Pestili, Gümüşhane Kömesi, Gümüşhane Sironu, Gümüşhane Ekmeği, Araköy Ekmeği, Gümüşhane Şeker Fasulyesi, Gümüşhane Deleme Peyniri, Dölek Köyü Güveci, Kelkit Şeker Fasulyesi, Kelkit Zilli Kilimi ve Kelkit Ketesi olmak üzere toplam 11 coğrafi işaretli ürün yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER