Kelkit’te “Tarımda Tasarruflu Su Kullanma” eğitimi verildi

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde “Tarımda Tasarruflu Su Kullanma Eğitim Programı” kapsamında çiftçilere ve üreticilere yönelik eğitim semineri düzenlendi. 

Kelkit’te “Tarımda Tasarruflu Su Kullanma” eğitimi verildi

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan, "Tarımda Tasarruflu Su Kullanma Programı" kapsamında, tarımsal sulamanın daha bilinçli ve etkin yapılabilmesi için eğitim seferberliği başlatıldı. Program ile iklim değişikliğinin tarımsal üretim üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek ve suyun daha bilinçli ve etkin kullanımı için ilimizde üreticilere eğitimler veriliyor.

Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksek Okulu konferans salonunda İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bahadır Nasuhbeyoğlu’nun moderatörlüğünde yapılan eğitim seminerine Şiran, Kelkit, Köse, Kürtün ve Torul ilçelerinden konuyla ilgili teknik personeller, çiftçiler ve üreticiler katıldı. 

Programda DSİ 223. Şube Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Gökhan İlkbahar, Gümüşhane’de sulama ve sulama göletleri konularında, Ziraat Mühendisi Aykut Bulat ise sulamanın önemi tarihçesi ve tanımı, iklim değişikliğinin sulamaya etkisi, toprak bitki su ilişkileri (Drenaj), modern sulama yöntemleri, yağmurlama sulama yöntemi, sulama sistemleri devlet destekleri konularında sunum eşliğinde detaylı bilgiler verdi. 

Programının öğleden sonraki bölümünde ise Ziraat Mühendisi Hüsamettin Meral tarafından modern basınçlı sulama sistemlerinde damlama sulama yöntemi, su kaynaklarda kirlilik sulama suyu kalitesi ve tuzluluk, toprak neminin korunması, su kaynaklarının kullanımı ve yöntemi konularında sunum yaparak katılımcılara detaylı bilgiler aktardı.

Sunumların ardından eğitim soru-cevap kısmı ile son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER