Kent konseyi turizm için Rektör Zeybek’le buluştu

Gümüşhane Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Turizm Fakültesi akademisyenlerinden bilimsel olarak destek almak için ortak çalışma protokolü yapılması konusunu görüşmek üzere Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek'i ziyaret etti.

Kent konseyi turizm için Rektör Zeybek’le buluştu

Önceki toplantıda oy birliğiyle alınan karar üzerine turizm konusundaki çalışmalarda akademik destek almak için gerçekleştirilen ziyarette Rektör Zeybek, 5,5 yıllık görev süresince şehrin tanıtımı konusundaki çalışmaları ve gayretlerini aktardı, Kent Konseyinin bu yöndeki çalışmalarının da kentte bir farkındalık oluşturması ve ateşleyici olması için her konuda destek vereceğini söyledi.

Rektör Zeybek’e destek sözü için teşekkür eden Gümüşhane Kent Konseyi Başkanı Rüstem Demirağ, “Üniversitemizin tercih edilebilirliği açısından şehrimizin tanıtımının çok önemli olduğu ve üniversitemizin de ülkemizin dört bir yanından binlerce öğrencinin şehrimize gelmesine vesile olarak şehrimizin tanıtımında çok önemli yeri olduğu için yapacağımız ortak çalışmaların hem üniversitemize hem de şehrimize önemli katkılar sağlayacağından şüphemiz yoktur. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Müdürümüz Miraç Sünnetci ile de görüşerek yaptığımız mutabakat sayesinde inşallah önümüzdeki günlerde Kent Konseyimiz ile Gümüşhane Üniversitemiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında yapacağımız ortak çalışma protokolü ile birlikte Turizm Fakültemiz ve Turizm Otelcilik Meslek Lisemizden bilim adamlarımızın önderliğinde kuracağımız Turizm Çalışma Grubumuz güçlü bir sinerji oluşturacak, Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün hizmetlerine ışık tutacak ve şehrimize önemli katkılar sağlayacak çalışmalara imza atacaktır. Bu vesile ile, muhteşem doğası, turistik zenginlikleri ve kadim tarihi sayesinde güzel Gümüşhane’mizin önünün açılması için gerekli olan en önemli anahtarın turizm olduğuna inanıyoruz; tüm kamuoyu ve STK'larımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.


Gümüşhane Üniversitesinin turizm alanındaki çalışmalarını ve şehre katkı noktasındaki ivmeyi anlatan Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek de şunları söyledi: “Gümüşhane ilimizin turizm alanında yüksek bir potansiyeli mevcut. Gümüşhane Üniversitesi olarak ilimizin tarihi, sosyo-kültürel ve ekonomik alanda kalkınmasına yardımcı olacak bir dizi projeler ve bilimsel etkinlikler gerçekleştirdik. Özellikle turizm alanında potansiyeli keşfedilmemiş veya önemi yeterince anlaşılmamış alanlarda yetkililerimizle beraber çalışmalar gerçekleştirdik ve bu çalışmalarımızı da aralıksız bir şekilde devam ettiriyoruz. Turizm, kentimiz için bir çıkış yolu olarak görülebilir. Turizm açısından Gümüşhane, Trabzon ya da Rize’ye göre geri kalmış bir kenttir. Bu nedenle Türkiye turizminde dikkati çeken noktaları yörelerimiz için de ön plana çıkarmalıyız. Bunlara benzer planların yapılmasında pazarı kimlerin oluşturacağının ele alınması da çok önemli; ancak ilk önce yöre insanımızın turizm değerlerini gezmesi, görmesi gerekiyor. Bunun için ilkokuldan itibaren özellikle okulların kapanmasından önceki haftalarda şehrimizin doğal ve tarihi güzelliklerini çocuklarımıza tanıtabilmek için geziler düzenleyebiliriz.  Böylesi çalışmalar bu pazardaki gücümüzü artıracak bilince sahip bir neslin oluşmasına da katkı sağlayacaktır. Üniversite olarak sürekli dile getirdiğimiz gönül elçileri olan öğrencilerimizi ders kapsamında gerek teknik gezi ve gerekse de saha uygulamaları gezileriyle yöremizin turizm potansiyeli yüksek alanlarına götürüp oraları yerinde tanımalarına vesile oluyoruz. İnanıyorum ki Kent Konseyimiz ile birlikte bütün bunları ele alacak çalışmalara imza atarız. Bu konuda Gümüşhane Üniversitesi olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bu amaçla da Üniversitemize gelerek nezaket ziyaretinde ve destek sözünde bulunan Kent Konseyi Başkanımız Sayın Rüstem Demirağ ve beraberindeki üyelere çok teşekkür ediyorum. Çalışmalarımızın ve birlikteliklerimizin daim olması temennisinde bulunuyorum.” 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2022, 23:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şakir Karaman
Şakir Karaman - 2 yıl Önce

Her şey çok güzel . Üniversite olmadan ilimizde işlerin yürümesi zor. Yalnız öğrencilerimiz ekmek de tüketiyor . Kent konseyinden ricamız bu gün tahıl buğday anlaşması Cumhurbaşkanımız nezaretinde imzalandı . Buğday fiyatları önümüzdeki günlerde ucuzlayacak . Kent konseyimizden ricamız 20.000 öğrencinin ve halkımızın yediği ekmek fiyatlarını düşürmek konusunda fırıncılar Birliği ile konuşması yada ilimizde Halk ekmeğin bir an önce kurulması . Veya Turizm lisesi ile fakültesinin ucuz ekmek üretip halkla ve öğrencilerle bütünleşmesidir . Kamuoyuna saygılarımla ...

SIRADAKİ HABER