‘Kırmızı’ belgeseli ABD’de

Gümüşhane Üniversitesi, Gümüşhane Film Atölyesi (GÜFA) bünyesinde çekilen, geçtiğimiz yıllarda ulusal ve uluslararası film festivallerindeki başarılarıyla adından sıkça söz ettiren ‘Kırmızı’ isimli belgesel film başarılarına bir yenisini daha ekleyerek Seattle Turkish Film Festival kapsamında Amerika Birleşik Devletleri'nde izleyici ile buluşacak.

‘Kırmızı’ belgeseli ABD’de

Gümüşhane Üniversitesi, Gümüşhane Film Atölyesi (GÜFA) bünyesinde çekilen, geçtiğimiz yıllarda ulusal ve uluslararası film festivallerindeki başarılarıyla adından sıkça söz ettiren ‘Kırmızı’ isimli belgesel film başarılarına bir yenisini daha ekleyerek Seattle Turkish Film Festival kapsamında Amerika Birleşik Devletleri'nde izleyici ile buluşacak.

Konya'da yaşayan Sultan Özcan'ın ilginç hayat hikâyesini konu alan "Kırmızı" belgeseli 2018 yılında kazandığı ödüllerin yanı sıra 71. Cannes Film Festival, Avrupa Film Pazarı, Türkiye Standı, Kısa Film Seçkisi ve 68. Berlin Film Festivali, Avrupa Film Pazarı, Türkiye Standı, Kısa Film Seçkisi başarılarının ardından şimdi de Seattle Turkish Film Festival aracılığı ile Amerika'da özel gösterime girecek. 

Washington eyaletine bağlı Seattle şehrinde bulunan Jack Straw Cultural Center'da (Jack Straw Kültür Merkezi) gösterime girecek olan Kırmızı, Seattle'de seyircisiyle buluşacak. Gösterim 12 Ekim saat 15:00'te halka açık ve ücretsiz yapılacak. 

Yönetmenliğini Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu Abdurrahman Demir'in yaptığı Kırmızı belgeselinin görüntü yönetmenliğini Hasan Erdoğmuş ve Caner Özarslan, senaristliğini Merve Özyürek, sanat yönetmenliğini Hilal Toraman üstlenirken danışmanlığını ise Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Gümüşhane Film Atölyesi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Burak Türten yaptı. 

Ulusal başarıların yanında uluslararası başarıların elde edilmesinden büyük sevinç duyduğunu belirten Türten, “Universal kökünden gelen üniversiteler küresel olma yolunda çalışmalar gerçekleştirir. Üniversitemizde Gümüşhane Film Atölyesi aracılığıyla yaptığımız üretimler ve elde edilen başarılar kurumumuzdaki eğitimin ve öğrencilerimizin niteliğini bir kez daha ortaya koyuyor. Ülke sınırlarını aşan ve kendilerini dünyaya duyuran çalışmalarından dolayı başta filmin yönetmeni Abdurrahman Demir olmak üzere tüm film ekibini yürekten kutluyorum. Bizlere üretim süreçlerinde destek olan ve başarı vizyonu ile ışık olan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek hocamıza ve İletişim Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Müge Yılmaz’a sonsuz teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başarılarına her gün yenilerini ekleyen İletişim Fakültesi’nin her zaman üniversitenin dışarıya açılan penceresi olduğuna vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise “İletişim Fakültesi öğrenci ve öğretim elemanları bizi her daim gururlandırıyor. Hemen her alanda ödül alan fakültemiz, özellikle kısa film ve belgesel dalında dikkat çekici çalışmalara imza atıyor. Öğrencilerimizin üstün gayreti ve hocalarımızın da tükenmeyen enerjisi ile ortaya çok güzel işler çıkıyor. Hep ifade ettiğim gibi bir üniversitenin en önemli yanı, çatısı altında verilen bilgilerin uygulamalarla, ödüllerle taçlandırılmasıdır. Bu anlamda gerek ulusal gerekse de uluslararası düzeyde elde edilen başarılar göğsümüzü kabartıyor. Kırmızı belgeselinin Amerika’nın Washington eyaletine bağlı Seattle şehrinde bulunan Jack Straw Kültür Merkezi’nde gösterime gireceğini öğrenmek çok gurur verici. Öğrencilerimizin çalışmalarının dünyanın farklı noktalarında izleyicilerle bulaşacağı fikri bizleri fazlasıyla heyecanlandırdı. Gerçek anlamda evrensel bir kültürel köprü kurulmasına vesile olma anlamına gelen bu durum mutluluğumuzu katladı.  Üniversite olarak bize bu mutluluğu yaşattıkları için emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizi ve kendilerine destek olan hocalarımızı can-ı gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER