Kızılay’dan Dünya Yürüyüş Günü etkinliği

Her yıl Ekim ayının ilk hafta sonunda kutlanan Dünya Yürüyüş Günü Gümüşhane’de Türk Kızılay’ı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Kızılay’dan Dünya Yürüyüş Günü etkinliği

Türk Kızılay’ı tarafından 81 ilde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen sağlıklı yaşam yürüyüşüne Kızılay Kadın, Genç Kızılay ve Gümüşhane Üniversitesi Genç Kızılay topluluğu üyeleriyle vatandaşlar ve gönüllüler katıldı.

Yusuf Çiftçioğlu İlkokulu önünden Belediye Başkanlığı önüne kadar sağlıklı yaşam ve sağlıklı yaşlanmada fiziksel aktivitenin önemine vurgu yapmak ve sağlıklı yaşamın önemine dikkat çeken ve özellikle kadınların yoğun katılım sağladığı etkinlikte “Sağlığa yürüyoruz”, “İyilik için adım at” yazılı dövizler taşındı.

Günümüzde fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden birisi olduğunu kaydeden Kızılay yetkilileri, yürüyüşle ilgili yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Fiziksel aktivite, sağlığı koruyup geliştirebilmek ve daha fazla yarar elde edebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, “spor” kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanıyor. Oysa ki fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanıyor. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul ediliyor. Yürüyüş ise ekipmansız ve maliyetsiz yapılabilecek bir fiziksel aktivite konumunda bulunuyor. Sağlığa faydalarının yanı sıra yürümek, yaşam alanlarımızın daha yaşanabilir hale gelmesine hava kirliliğinin azaltılmasına da katkı sağlıyor.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER