Köprülü: Gümüşhane’de yanlış uygulama yapılıyor

Gümüşhane’de görev yapan basın mensupları araçlarını trafiği aksatmayacak şekilde park edip görevlerini ifa etmeye çalışırken fahri trafik müfettişlerince trafik cezaları ile karşı karşıya kalıyor.

Köprülü: Gümüşhane’de yanlış uygulama yapılıyor

Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü, basın trafik kartı olan gazetecilere trafiği aksatmamak şartıyla geçiş önceliği, duraklama ve park etme kolaylığı sağlanması için İletişim Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında düzenlenen protokolün Gümüşhane’de gerek Emniyet güçleri gerekse Fahri Trafik Müfettişleri tarafından hiçe sayıldığını söyledi.

Araç camında bulundurulması gereken Basın Trafik Kartı’nın varlığı veya yokluğuna bakılmaksızın yapılan ceza işlemlerin gazetecileri zor duruma soktuğunu kaydeden Köprülü, araç camlarını kontrol etmeden yazılan cezaların gazetecilerin çalışma şevklerini de kırdığını belirtti.

Açıklamasında 12 Eylül 2023 tarihinde Gümüşhane Adliyesi önünde meydana gelen trafik kazasını haberleştirmek için olay yerine giden bir gazetecinin aracında basın trafik kartı bulunmasına rağmen Fahri Trafik Müfettişi tarafından 436 TL park cezası kesildiğini hatırlatan Köprülü, “Biz gazeteciler olarak bu tür cezalarla karşı karşıya kalmaktan yorulduk artık. Trafik Polislerimiz ve Fahri Trafik Müfettişleri araçlarımızın camlarını kontrol etmeden, Basın Trafik Kartı’nın araçta olup olmadığını kontrol etmeden direk plakaya ceza yazıp gönderiyor. Bu “Basın Trafik Kartları” bir protokole bağlı olarak bizlere veriliyor. Bu protokolde bizlere bazı kolaylıklar sağlıyor. Ama Gümüşhane’de biz bu kolaylıkların hiçbirinden maalesef ki yararlanamıyoruz. Şehir içi trafik uygulamasında da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın tarafımıza verdiği kartı, kimse dikkate almıyor. Hemen bütün illerimizde protokolün gereği olarak gerek geçici park gerekse otoparklar protokol çerçevesinde basın mensuplarına kullandırılırken, ilimizde trafik polislerimizin yanı sıra birde fahri müfettişlerle uğraşıyoruz. Bu protokolün Gümüşhane Emniyet Müdürlüğümüz tarafından Trafik Polislerimize ve Fahri Müfettişlere iletilmesini ve gereğinin yapılmasını ve yazılan bu tür cezaların da iptal edilmesini istiyoruz” dedi.

İletişim Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında düzenlenen protokol ile basın mensuplarına bazı kolaylıklar getirilmişti. Yapılan protokol uyarınca “Basın Trafik Kartları” ve “basın kartı” taşıyan basın mensuplarının görevleri sırasında bulundukları aracın ön camında, görevlilerin kolayca görebileceği şekilde bulundurulacak. Protokol, trafiğin düzenlenmesinden sorumlu kişilerce, Basın Trafik Kartı bulunan görevlileri gördüklerinde kendilerine geçiş, trafiği aksatmamak şartıyla durma, duraklama ve park etme gibi kolaylıklar sağlanmasını hükme bağlamıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz Yılmaz
Yılmaz Yılmaz - 2 ay Önce

Oda bisemi adliye lojmanın önüne oğlum arabayı çekti fiye savgi polise ceza yazdırdı o lojmanı o çevrenin haricinde kime sorsanız lojman olduğunu kimse bilmez olumda zaten bilmiyodu ama cezayı yedik odedikte gerçi şimdi park yasağı levhayı asmışlar gerçi yanındaki bina sakinleri de yazdirdilarmi bilmoyom

Murat akkaya
Murat akkaya - 2 ay Önce

Birde suna el atin ltfn okul servisi arkasinda dur lambası yaninca solumuza girmeyin cocuk indiriyoruz en ufak hatanin bedeli çok ağır olur ltfn

kime nedeyim
kime nedeyim - 2 ay Önce

bu fahri trafik müfettişleri nin yazdığı cezalar kütüphanenin üstünde durur haldeki araciç şoförüne ceza yazan müfettiş vicdanında rahatmı neyse daha yazmadım gıcık alır sürekli ceza yazarlar yalnız gazeteciler değil cümle alem perişan

SIRADAKİ HABER