Kurallara uyalım çocuklarımızı koruyalım

Gümüşhane Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Derya Çağatay Karabay, kış mevsiminin yaklaşmasına bağlı olarak çocuklarda sıklıkla görülen viral enfeksiyonlara dair önemli açıklamalarda bulundu.

Kurallara uyalım çocuklarımızı koruyalım

Geçtiğimiz 2 yılda Covid-19 salgınına bağlı olarak kapanma önlemleri ve hijyen tedbirlerinin koronavirüs yayılımını engellediği gibi diğer virüslerin de yayılmasını önlediğini hatırlatan Karabay, “Bunun sonucu olarak çocukların çoğu, virüsle karşılaşmaması nedeniyle bu virüslere karşı bağışıklıkları gelişemedi. Önlemlerin gevşetilmesi ve okulların da açılmasıyla birlikte virüsler yayılmaya elverişli daha geniş alanlar bulmuş oldu” dedi.

Çocukların bu dönemde daha çok soğuk algınlığına benzer semptomlar ile karşılaştıklarını kaydeden Karabay, “Halsizlik, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük öne çıkan semptomlardır. Bazı çocuklarda ise nadiren de olsa akciğerlerde enflamasyon yaratan bronşiolit ya da bronşit tabloları ortaya çıkabilmektedir. Azımsanmayacak oranda çocuklarda yoğun bakım ihtiyacı gerektirecek kadar ağır enfeksiyonlar da görülebilmektedir” diye konuştu.

Tedavinin görülen semptoma yönelik düzenlendiğini, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde tercih edilen antibiyotiklerin virüslere karşı etkili olamadığını dile getiren Karabay, “Ateş düşürücüler burun spreyleri kullanılabilir. Öksürük için bol sıvı tüketimini önerilmekteyiz. Çocukların dengeli ve sağlıklı beslenmesine mutlaka dikkat edilmelidir. Ancak bazı durumlarda viral enfeksiyonlara sekonder bakteriyel enfeksiyonlar gelişirse tedaviye antibiyotikler eklenebilmektedir. Hastalığın ilerlemesi durumunda ise hastane yatışı yapılarak gerekli tedavinin düzenlenmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Koronavirüsün de viral bir enfeksiyon olduğundan hastalık bulguları açısından diğer virüslerden ayırt etmenin zor olması nedeniyle şüpheli durumlarda mutlaka PCR testi verilmesi gerektiğini ifade eden Karabay, “Mevsimsel gripte olduğu gibi koronavirüs enfeksiyonundan korunmak için en iyi yol aşı olmaktır. Özellikle sistemik hastalığı olan çocuklarımız başta olmak üzere güncel bilgilerimiz ile, 12 yaşından büyük tüm çocuklarımıza koronavirüs aşısını önermekteyiz” dedi.

Karabay, çocukları viral enfeksiyonlardan korumak için alınacak önlemleri şöyle sıraladı:

• Bulunulan ortamların sık sık havalandırılması. Okul, kreş gibi toplu bulunulan yerlerin havlandırılmasına çok daha iyi dikkat edilmesi
• Maske, mesafe ve hijyen kurallarına mümkün olduğunca uyulması
• Sık sık ellerin sabun ve su ile iyice yıkanması
• Kalabalık ortamlardan uzak durulmaya çalışılması
• Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi
• Bol bol sıvı alımına dikkat edilmesi
• Çocukların gün içinde mümkün olduğunca açık alanda zaman geçirmesine özen gösterilmesi.” 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER