Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı Gümüşhane'de ve ilçelerinde Kurban Bayramı namazı saatlerini belirledi.

Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

Kurumun web sitesinde yer alan bilgilere göre 16 Haziran Günü idrak edilecek Kurban Bayramı namazı Gümüşhane Merkez'de 05.26'da, Kelkit ilçesinde 05.28'de, Köse'de 05.26'da, Kürtün'de 05.27'de, Şiran'da 05.29'da, Torul'da 05.27'de kılınacak.

Kurban Bayram Namazı 2 rekatlık vacip bir namazdır ve şu şekilde kılınır:

Öncelikle niyet edilir: Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan/Bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama.

1. Rekat:
İmam sesli, cemaat ise sessiz bir şekilde “Allahuekber” diyerek iftitah tekbiri alır ve eller bağlanır.
Sessiz bir şekilde “Subhaneke” duası okunur. Sonra imamla birlikte ilave tekbirlere geçilir.
“Allahuekber” denilerek eller kulak hizasına kaldırılır ve 1. tekbir alınır. Daha sonra eller bağlanmaz, aşağıya salınır.
“Allahuekber” denilerek eller kulak hizasına kaldırılır ve 2. tekbir alınır. Daha sonra eller bağlanmaz, aşağıya salınır.
“Allahuekber” denilerek eller kulak hizasına kaldırılır ve 3. tekbir alınır. 3. tekbirden sonra eller bağlanır.
İmam sessiz bir şekilde “Euzu-Besmele” çeker ve sesli bir şekilde “Fatiha Suresi”ni okur. Cemaat imamı dinler, rüku ve secdeye gidilir.

2. Rekat:
İmam sessiz bir şekilde “Euzu-Besmele” çeker ve sesli bir şekilde “Fatiha Suresi” ve bir “Zammı Sure” okur.
“Allahuekber” denilerek eller kulak hizasına kaldırılır ve 1. tekbir alınır. Daha sonra eller bağlanmaz, aşağıya salınır.
“Allahuekber” denilerek eller kulak hizasına kaldırılır ve 2. tekbir alınır. Daha sonra eller bağlanmaz, aşağıya salınır.
“Allahuekber” denilerek eller kulak hizasına kaldırılır ve 3. tekbir alınır. Daha sonra eller bağlanmaz, aşağıya salınır.
“Allahuekber” denilerek 4. tekbir getirilir fakat eller kaldırılmaz. Tekbirden sonra direkt rükuya gidilir.

Rüku ve secde yapıldıktan sonra oturulur. Tahiyyat, Salli-Barik ve Rabbena duaları okunur. Duaların ardından “Esselamu aleyküm ve rahmetullah” denilerek önce sağa sonra tekrar “Esselamu aleyküm ve rahmetullah” denilerek sola selam verilir. Selam verildikten sonra tüm cemaat sesli bir şekilde 3 defa teşrik tekbiri getirir. Daha sonra hutbe dinlenir ve Bayram Namazı tamamlanmış olur.

Bayram Namazına Nasıl Niyet Edilir?
Kurban Bayramı Namazı: Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum hazır olan imama.

Teşrik Tekbirleri Nedir? Nasıl Okunur?
Kurban Bayramı’nın arefesinde sabah namazından başlayarak bayramın 4. günü ikindi namazına kadar her farz namazlardan sonra teşrik tekbiri getirilir.

Okunuşu:
Allahu ekber Allahu ekber. Lâ ilâhe İllâllahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillâhil hamd.

Anlamı:
Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur, Allah her şeyden yücedir. Allah her şeyden yücedir, hamd sadece O’na mahsustur.

Bayram Namazını Kılmanın Hükmü Nedir?
“Cuma namazı kılması farz olan kişilerin bayram namazı kılmaları Hanefîler'e göre vâcip, Hanbelîler'e göre farz-ı kifâye, Mâlikîler'e göre de sünnet-i müekkededir. Şâfiîler'e göre ise üzerine beş vakit namaz farz olan her kadın ve erkeğin bayram namazı kılması sünnettir.” (TDV İslam Ansiklopedisi)

Bayram Namazı Kimlere Vaciptir?
Buluğ çağına ermiş ve akli melekeleri yerinde olan Hanefi mezhebine mensup her Müslüman’a Bayram Namazı vaciptir.

Bayram Namazının Diğer Namazlardan Farkı Nedir?
Bayram Namazı, kılınış itibariyle içerisinde bulunan ilave tekbirler bakımından diğer namazlardan farklılık gösterir. Bununla birlikte Cuma namazında hutbe namazdan önce okunurken Bayram Namazı hutbesi namazdan sonra okunur. Cuma namazında hutbeyi dinlemek farz iken Bayram Namazı hutbesini dinlemek sünnettir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER