Lames Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği cumartesi günü yapılacak

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Zigana köyünde bu yıl 12.yapılacak olan Lames Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği 20 Ağustos Cumartesi günü “Geçmişten Günümüze Orta Asya Kültürünün Anadolu’daki İzleri” temasıyla aynı köyde yapılacak.

Lames Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği cumartesi günü yapılacak

Zigana Köy Muhtarlığı, Zigana Köyü Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği ve Zigana Coğrafyası Derneği tarafından yörenin faunasını, florasını, kültürel değerlerini korumak ve sürdürülebilir bir anlayışla yaşatmak için köydeki tarihi ve atıl kalan okulun Zigana Doğa Okuluna dönüştürülürken, Türkiye’nin tek ekolojik okur yazarlık okulu olan Zigana Doğa Okulu tarafından geleneksel olarak her yıl Lames Bilim Kültür ve Sanat Şenliği düzenleniyor.

Cumartesi günü saat 13.30’da okul bahçesinde gerçekleştirilecek olan etkinlikle ilgili bilgi veren Zigana Doğa Okulu Başkanı Savaş Aydın, “Soyut ve somut kültür varlıkların korunabilmesi, kaybolmaya yüz tutmuş kültür varlıkların korunması ve kollanmasıyla mümkündür. Yereli desteklemediğimiz sürece var olma şansımızı zayıflatırız. Yerel gastronominin öne çıktığı şu dönemde ülkelerin kendi mutfak kültürlerini öne çıkararak küresel kazançlar elde etmeyi hedeflediklerini görmekteyiz. Bu nedenle kendi kültürümüzü koruyarak bu alandaki çalışmalara geliştirerek çoğaltmalıyız” dedi.

Zigana Doğa Okulu’nun kolektif bir çalışmayla düzenlediği Lames Bilim, Kültür ve Sanat Şenliğinin her yıl yeni bir temayla gerçekleştirildiğini ifade eden Aydın, “Bu yıl 12.cisi 20.08.2022 tarihinde yapılacaktır. Şenliği ana teması “Geçmişten Günümüze Orta Asya Kültürünün Anadolu’daki İzleri” Projesi olarak belirlenmiştir. Söz konusu proje T.C İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Proje kapsamında Prof. Dr. Necati DEMİR- Gazi Ünv. Öğr. Gör. ”Çepni Türkleri “ ve Tarihçi- yazarı - Serhat DOĞAN’IN “ Orta Asya kültürü” konulu sunumları olacaktır. Ayrıca bu yıl, DOKA tarafından “Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında kabul edilen “Gümüşeller İş Başında” Projesi, Proje iştirakçisi olan Zigana Doğa Okuluna, Kalkınma Ajansı Proje Bilgileri Tabelası, Protokolle asılması töreni de şenlik kapsamında gerçekleştirilecektir. Araştırmacı ve Yazar Adnan Güngör Üçüncüoğlu’nun hazırladığı “Kavimlerin Başkenti Zigana” Sergisi, Ressam Hatice Korkmaz’ın, Fotoğraf sanatçıları; Zeliha Altındal, Zehra Ercivan, Elmas Cumcu, , Özkan Akkoç, Ömer Cem Gözlüklü, Ahmet Bülent Tan, Cevat Dakılır, fotoğraf sergileri, Kültür Bakanlığı Çimon Yapım sanatçısı Emrah Kaya’nın atölye çalışması olacaktır. Şebnem Tahmaz sunumuyla Trabzon İMECE Gençlik Spor kulübü Derneği Horon Ekibi Gösterisi, KTÜ Trabzon Müzik ve Halk Oyunları Derneği Koro Şefi Okt. Gürsel Tahmaz Sazı ile Ceren Ece Öksüz sesiyle Kemence sanatçıları, İnanç Takmaz, Hüsamettin Taşkın, İnan Ayhan, Yaşar Taşkın yöresel atma türküleriyle ve toplu horonla bizlerle olacaktır. Tüm doğa severleri davet ediyor. Onlarla birlikte çoğalarak doğayı koruyacağımıza söz veriyoruz. Zigana Coğrafyası Korunmaya ve kollanmaya muhtaçtır” diye konuştu.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER