Limni gölünde sezon hızlı başladı

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana dağının eteklerinde yer alan ve ‘Huzur veren mekan’ olarak bilinen Limni Gölü Tabiat Parkında yolun açılmasıyla birlikte yeni sezon açıldı. Tabiat parkının ilk konukları olan Bahreynli 200 kişilik turist kafilesi gönüllerince eğlendi.

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana dağının eteklerinde yer alan ve ‘Huzur veren mekan’ olarak bilinen Limni Gölü Tabiat Parkında yolun açılmasıyla birlikte yeni sezon açıldı. Tabiat parkının ilk konukları olan Bahreynli 200 kişilik turist kafilesi gönüllerince eğlendi.

Torul ilçesine bağlı Zigana köyü sınırlarında bulunan ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından çok sayıda yatırım yapılan Limni Gölü Tabiat Parkına ulaşımı sağlayan yolda Orman İşletme ve İl Özel İdaresi ekiplerinin yaptığı çalışmanın ardından yeni sezon resmen açıldı.

Kış boyu gerçekleşen yoğun kar yağışı nedeniyle adeta kardan tünellerin içerisinden geçilerek ulaşılan ‘Beyaz cennet’ Limni Gölü Tabiat Parkına adını veren göl buzla kaplı şekilde eşsiz bir manzara sunarken, alanda kar kalınlığı yer 1,5 metreyi buluyor.

Denizden 2 bin 24 metre yükseklikte çam ormanları arasında temiz havası, eşsiz doğasıyla ‘Huzur veren mekan’ olarak adlandırılan Limni Gölü Tabiat Parkı’nın ilk konukları olan yaklaşık 200 Bahyrenli Arap turist geldikleri 10 minibüsle alanda bulunan kızaklarla kar üzerinde kaydı, kar motoruyla alanı gezdi.

Yeşil ve beyaz tonun hakim olduğu, düşük nem oranı ve manzarasıyla adeta beyaz cenneti andırması nedeniyle doğada huzur bulmaya gelenlerin adresi olan Limni Gölü Tabiat Parkında bu yıl hedeflerinin 300 bin turisti aşmak olduğunu kaydeden tesis işletmecisi Murat Eroğlu, Mayıs ayı ortalarından itibaren alanda bulunan 20 adet kır evinde konaklama imkanı sağlanacağını da söyledi.

Alanın beyaz kar örtüsü ve yeşil çam ağaçlarıyla çok güzel bir manzarası olduğunu, gölün neredeyse tamamının buz tutmuş vaziyette olduğunu kaydeden Erdoğdu, “Orman İşletme’nin açtığı yolu İl Özel İdaresine bağlı ekipler yolu genişletip kanal ve şev temizliği yapıyorlar. Ulaşımda herhangi bir sorun yok. Beton yol zaten. Gölün içerisindeki alanda 1,5 metre civarında kar var. Gelirken kar tünellerinden geçip geliyorsunuz. Çok güzel bir manzaraya sahip şuanda yol ve görülmeye değer. Sezon başlangıcında ilk günde 200 yabancı ziyaretçiyi aştık. Anlaşma yaptığımız firmalarla birlikte bu yaz sezonunda 300 bin turist hedefimizi aşmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Limni Gölünde eşsiz manzaranın tadını çıkarmak isteyen ilk kafile olan Bahreynli turistleri bölgeye getiren tur operatörleri “Limni Gölüne bu yılın ilk tur ekibini getirdik. Arkadaşlarımız ve misafirlerimiz çok beğendiler. Buraya tekrar gelmek istiyorlar. Burada çok güzel bir atmosfer var” ifadelerini kullanırken, Bahreynli tur rehberi “Çok güzel ve çok memnunlar. Gitmek istemiyorlar. Zigana ve Limni Gölü kesinlikle görülmesi gerek yerler. Mutlaka tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu. Mısırlı tur rehberi ise “Gerçekten görülmesi gereken şahane bir yer. Çok doğal ve sıradışı bir coğrafya. Herkese tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Semaver çayı ve dünyanın en lezzetli işlenmemiş etlerinden birisi olarak kabul edilen Zigana dağının kuzu etinden yapılan pirzolası ve kuymağıyla bilinen Limni Gölü Tabiat Parkı hem Gümüşhane hem de Trabzon'dan yaklaşık 45 dakikada ulaşım sağlanabilmesi nedeniyle doğada huzur bulmaya gelenlerin adresi olarak nitelendiriliyor.

Çevresindeki yaylalar ve doğal maden suları ile çok sayıda imkan sunulan Limni Gölü Tabiat Parkında oturma grupları, kamelyalar, seyir terası, yürüyüş yolları ve çocuklar için 4 ayrı oyun grubu yer alırken önceki yıllarda yol sıkıntısı olan bölgeye geçtiğimiz yıllarda yapılan beton yol çalışmasının ardından ulaşım daha rahat hale geldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

banner527

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica