Muhtarlar günü mesajları

Gümüşhane'de 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle yayımlanan kutlama mesajları.

Muhtarlar günü mesajları

VALİ KAMURAN TAŞBİLEK

"Muhtarlık müessesesi, mahalle ve köylerimizde devletimizin temsilcisi, devletin sıcaklığının ilk hissedileceği kapı olarak 7/24 esasıyla vatandaşa en yakın hizmeti veren, onların sorunlarını dile getirmelerine yardımcı olan, çözüm bulan ve yol gösteren bir makamı temsil etme özelliği taşımaktadır.
Demokrasimizin temel taşı niteliğindeki muhtarlarımız, vatandaşlarımızın kamu hizmetlerine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayan önemli bir rol üstlenmektedirler.

Böylesine önemli bir görevi ifa eden, milletimizin güzide temsilcisi ve hizmetkarı muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyor, İl genelinde görev yapan muhtarlarımıza değerli aileleri ile birlikte sağlık, huzur ve esenlik diliyorum."

MİLLETVEKİLLERİ HACI OSMAN AKGÜL, CİHAN PEKTAŞ

"1829 yılından beri mevcudiyetini koruyan muhtarlık müessesesi, ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğidir.

Demokrasi zincirinin ilk halkasını oluşturan muhtarlık teşkilatı; devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliğidir. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede veya köyde vatandaşlarımızla devlet kurumları arasında bir köprü vazifesi görmektedir. 

Vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci devlet anlayışımızda önemli bir yer tutmaktadır. Bu öneme binaen hükümetimiz 2015 yılında aldığı kararla 19 Ekim’i Muhtarlar Günü olarak ilan etmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın milletin evi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde muhtarlarımızla bir araya gelmesi devletimizin muhtarlarımıza verdiği önemin en güzel nişanesidir.

Bu vesileyle başta Gümüşhane’mizde görev yapan muhtarlarımız olmak üzere bütün muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyor, çalışmalarında üstün başarılar temenni ediyoruz."

GÜMÜŞHANE KÖY VE MAHALLE MUHTARLARI SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI GÜRBÜZ DEMİR

“2016 yılından beri kutlanmakta olan muhtarlar günümüzün muhtarlık camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. 1829 yılında ikinci Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul’da daha sonra Anadolu’da Kastamonu Taşköprü de kurulan muhtarlık müessesesi 192 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık cumhuriyete taşınan ender kurumlardan biridir.

Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumları ile ilişkilerinde aracı bir rol üstlenirken diğer taraftan çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerine birisi olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Muhtarlığı 192 yıllık merkezi yerel idareyi temsil eden bir kurum olmasının yanı sıra toplumsal barışın sağlandığı en önemli müesseselerden birisi olduğu unutulmamalıdır.

Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti mühründen alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir.

Devletin halkla en sıcak temas noktası güler yüzü ve şefkat evliyiz.

Vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacaklar ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır.

Günümüzde bizlere tanınan yeni imkanlar özlük haklarımızda yapılan iyileştirmelerle cazip hale gelerek kendini yenileyen kurumların başında gelmektedir. Bu anlamda Cumhurbaşkanımızın talimatları ile bakanlığımızca  muhtarlık daire başkanlığı kurularak  muhtarlarımızın merkezi idare ile ilişkileri güçlendirilmiş ve taleplerin kurumlara iletilmesini sağlamak amacıyla bakanlığımızca muhtar bilgi sistemi hayata geçirilmiştir.

BÜTÜN bunların yanı sıra iki yıldır yaşadığımız pandemi dönemi ve üst üste gelen doğal afetler karşısında yaptığımız çalışmalarla gördükki olağan üstü durumlarda hem devletimizin eli kolu olmak hemde milletimizin güvenini kazanarak hep birlikte sorunların üstesinden gelebilmek için bulunduğumuz bölgenin o andaki akil kişisi olarak bütün zorlukları işbirliği ile milletimizle birlikte yönetebilmeyi sağlamak her konuda millet iradesi ile devletin şevkat elinin kesiştiği noktadayız. Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemizde görev yapan muhtarımız olmak üzere bütün muhtarlarımızın muhtarlar gününü kutluyorum. Ebediyete göç etmiş olanlara yüce Allahdan rahmet hayatta kalan diğer görev yapmış muhtarlarımıza sağlık ve mutluluk temenni ediyorum. Bu anlamlı günde muhtarlarımıza verdikleri önem ve değerden dolayı sayın Cumhurbaşkanımıza, her konuda bizlere destek olan sayın İçişleri bakanımıza İlimizde bizlere her zaman yardım ve desteklerini esirgemeyen Sayın valimiz ve Sayın belediye başkanımıza ayrıca bizleri her zaman güler yüz ve samimiyetle karşılayan tüm kamu kurumlarımızın DEĞERLİ Yönetici ve çalışanlarına ayrıca emeği geçen herkese şahsım ve muhtarlarım adına teşekkür ediyor minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Biz birlikteyiz Türkiye için görevdeyiz.”

AK PARTİ İL BAŞKANI AV.CELALETTİN KÖSE

“19 Ekim tarihi, 19.10.2015 tarihli ve 2015/11 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını korumak amacıyla, hükümetimiz tarafından "Muhtarlar Günü" olarak belirlenmesi, devletimiz ve hükümetimizce, en küçük yerel hizmet birimi olarak muhtarlarımıza verilen önem ve değerin göstergesidir.

Seçilerek göreve gelen muhtarlarımız, demokrasinin çekirdeği denilebilecek bir öze sahiplik yapmaktadırlar. Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler.

Sayın Cumhurbaşkanımızın belli aralıklarla muhtarlarımızla bir araya gelmesi, Sayın Bakanlarımızın muhtarlarımızla istişarelerde bulunması devletimizin muhtarlarımıza verdiği önemin en güzel nişanesidir. 

Dolayısıyla muhtarlarımız, halkımızla çok daha alakadar olmak, halkımızın talep, problem ve ihtiyaçlarını en kısa yoldan yetkili makamlara arz ederek çözüme vesile olmak hususunda daha iyi imkânlara kavuşmuştur.

Vatandaşlarımızın kamu ve yerel yönetimlerce gerçekleştirilen hizmetlerle buluşması, insanımızın mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmeleri için kamu ve yerel yönetimler arasında önemli bir köprü vazifesi gören tüm muhtarlarımızın “19 Ekim Muhtarlar Günü`nü  kutluyor, bütün muhtarlarımıza sağlık ve mutluluklar diliyorum”

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ALİ ATEŞ

"Seçilerek göreve gelen muhtarlarımız, demokrasinin çekirdeği denilebilecek bir öze sahiplik yapmaktadırlar. Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler.

Günümüzde kendini yenileyen kurumların başında gelen muhtarlık, hem sevinçte hem de hüzünde halkının her zaman yanında ve hizmetindedir.

Vatandaşlarımızın kamu ve yerel yönetimlerce gerçekleştirilen hizmetlerle buluşması, insanımızın mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmeleri için kamu ve yerel yönetimler arasında önemli bir köprü vazifesi gören tüm muhtarlarımızın “19 Ekim Muhtarlar Günü`nü  kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum.” 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021, 21:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER