MÜSİAD Gümüşhane’nin girişimleri sonuç verdi

MÜSİAD Gümüşhane Şubesi’nin Halk Bankası tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan hazine faiz destekli kredilerle ilgili temasları olumlu sonuçlanarak esnafların mağduriyeti giderildi.

MÜSİAD Gümüşhane’nin girişimleri sonuç verdi

5061 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 5.maddesindeki “Son 5 yıl içerisinde diğer kamu kurumlarından kredi veya hibe kullananlar bu kredi desteğine başvuramaz” maddesi nedeniyle üyelerinin bu konuda yaşadığı sıkıntılar sonrası KOSGEB Gümüşhane Müdürlüğünden ayrıntılı bilgi alan MÜSİAD Gümüşhane Şubesi konu hakkında dosya hazırlandı. 

Hazırlanan dosya geçtiğimiz Ocak ayında MÜSİAD Genel Merkezinde yapılan “2022 Yılı Değerlendirme-2023 Yılı Beklentileri’’ toplantısında gündeme getirildi. Toplantıya katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’ye konu hakkında detaylı bir sunum yapıldı ve hazırlanan dosya Bakan Nebati’ye teslim edildi.  

Bakanlık tarafından incelenen talep olumlu sonuçlanarak 2 Mart 2023 tarih ve 6883 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile maddede değişikliği gidildi. 

Yeni karar neticesinde kredi kullanımında sıkıntı doğuran maddeye “Başvuru tarihi itibarıyla son 3 yıl içinde ve 75.000 TL üzeri kredi veya hibe kullananlar yararlanamaz’’ ibaresi eklendi. 

Özellikle KOSGEB vasıtasıyla düşük tutarlı fuar, yurtdışı seyahati, sermaye desteği, yeni işyeri açılış desteği vb. hibe ve krediler kullanan esnafların bu anlamda mağduriyetleri giderilmiş oldu.

Konu hakkında konuşan MÜSİAD Gümüşhane Başkanı Abdulbaki Kara, “Hem üyelerimiz hem de şehrimizdeki esnaflardan bu konuda talepler alıyorduk. Konuyla ilgili KOSGEB Müdürümüzle görüşerek önceki kararnamenin tebliğini aldık. Genel Merkezimizde, Hazine ve Maliye Bakanımızın katıldığı toplantıda kendilerine sunum yaptık ve dosyayı teslim ettik.  Bu toplantıdan yaklaşık 2 ay sonra mağduriyet oluşturan madde esnaflarımız lehine değiştirilmiş oldu. Yapılan değişiklik neticesinde bu madde sebebiyle mağdur olan esnaflarımızın bu problemi ortadan kalkmış oldu. Özellikle 75.000 TL’nin altında hibe veya kredi desteği alan esnaflarımızın yaşadığı sorun ortadan kalktı. Yapılan değişikliğin tüm esnaflarımıza hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin SEVİNDİK
Metin SEVİNDİK - 13 ay Önce

Baki Kara kardeşimiz bu işleri gayet güzel kotarıyor.Gerek girişimci ruhu, genç olması hasebiyle Gümüşhane için bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.
Müsiad başkanlığına önemli katkılar kattığına ve katmaya devam edeceğine şüphemiz yok.
yolunuz açık olsun genç yiğitler...

SIRADAKİ HABER