Nas: 12 Eylül CIA darbesidir

Yeniden Refah Partisi Gümüşhane İl Başkanı Ziya Nas, 12 Eylül 1980 darbesinin Amerikan destekli bir darbe olduğunu, darbe ve darbeciler ile hesaplaşma sürecinde ise şahların değil sadece bazı piyonların cezalandırılabildiğini söyledi.

Nas: 12 Eylül CIA darbesidir

12 Eylül’ün yıldönümünde yaptığı açıklamada Yeniden Refah Partisi olarak ülkenin her bakımdan büyük bedeller ödemesine, milyonlarca vatan evladının hayatlarının kararmasına sebep olan darbeleri ve darbecileri telin ettiklerini kaydeden Nas, “Türkiye'nin yolunu açacak olan Milli İradedir. Milli Görüş'ün bütün darbelere, muhtıralara, zulümlere karşı çıkan, Hakkı üstün tutan zihniyetidir” dedi.

12 Eylül darbesinin üzerinden 43 yıl geçtiğini dile getiren Nas, “Akif’in de dediği gibi tek dişi kalmış canavarların, batı menşeili işbirlikçilerinin Türkiye Cumhuriyeti’ni kendi emellerine araç etme girişimiydi 12 Eylül. Ne ilkti, ne de son olacaktı. Darbeler, neredeyse her 10 yılda bir ülkemize yön çizme girişimleriydi. Kendisini bu ülkenin sahibi zanneden bir zümrenin, milletimizi ait olmadığı bir medeniyete kurban etme gayretiydi. Maalesef bu gün de aynı hülyaların peşinde olan insanları görmek mümkün. Üstelik bu hülyalarını gerçekleştirmek için daha sinsice hareket etmekteler. Bu nedenle bizlere daha fazla görev ve sorumluluk düşmektedir” diye konuştu.

12 Eylül 1980 darbesinin Türkiye'yi yarım asır geriye götürdüğüne vurgu yapan Başkan Nas, “Bu darbe demokrasi tarihimizin bir başka kara lekesi olarak hala hafızalarımızda. O karanlık günlerin geride bıraktığı acılar ise ilk günkü gibi taze. Tüm yasama, yürütme hatta yargı yetkilerini kendinde toplayan beş kişilik cunta, üç yıl boyunca ülkeyi anayasasız, parlamentosuz, cumhurbaşkansız yönetti. Bir milyon kişi gözaltına alındı. Siyasi Partiler kapatıldı, liderleri siyasetten uzaklaştırıldı. 50 kişi idam edildi. Milyonlarca kitap yasaklandı ve yakıldı. Binlerce öğrenci ve öğretim görevlisi okuldan, on binlerce işçi ve memur işten atıldı Milli Görüş erleri olarak bizler bu yaşanılanları unutmadık, unutmayacağız ve dahi unutturmayacağız da” ifadelerini kullandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER