Öğrenciler pestil-köme yapmayı okulda öğreniyor

Gümüşhane’nin marka ürünlerinden ve şehrin en önemli ekonomik sektörlerinden birisi olan Pestil ve Köme yapımı Gümüşhane Zigana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine öğretiliyor.

Öğrenciler pestil-köme yapmayı okulda öğreniyor

Gümüşhane’nin marka ürünlerinden ve şehrin en önemli ekonomik sektörlerinden birisi olan Pestil ve Köme yapımı Gümüşhane Zigana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine öğretiliyor.

2015-2016 eğitim öğretim yılından beri Gümüşhane’ye özel “Pestil ve Kömecilik” seçmeli dersi Türkiye’de sadece Gümüşhane Zigana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okutuluyor. Eğitim öğretim yılının ilk döneminde teorik eğitim alan öğrenciler bu süreçte gıda hijyeni, sanitasyon, pestil ve köme yapım aşamaları, ambalajlama ve ürün satışı konularını öğreniyor.

2018-2019 eğitim öğretim yılında teorik eğitimi alan öğrenciler Yiyecek İçecek Hizmetleri Alan Şefi Sercan Akpınar ve usta öğreticilerin gözetiminde okul atölyesinde "herle" yapıp pestil serdi. Pestilin yapım aşamasının her anını uygulayan öğrencilerle Yöre Pestil Fabrikasına iş yeri gezisi düzenlendi. Fabrika gezisinde pestil ve kömenin yapımından kurutulmasına kadar geçen süreç fabrika yetkilisi tarafından öğrencilere anlatıldı. 

Yiyecek İçecek Hizmetleri Alan Şefi Sercan Akpınar, Pestil ve Kömecilik dersinin öğrenciler tarafından özellikle uygulama kısmının zevkle takip edildiğini, öğrencilerin alanında uzman usta öğreticilerin tecrübesiyle pestilin yapımının her aşamasını görme ve uygulama şansı yakaladığını ve pestil köme fabrikasını da gezerek sektör hakkında öğrencilerde kalıcı öğrenmeler kazandırdıklarını söyledi.

Okul Müdürü Hamit Tanış ise sadece ekonomik bir faaliyet değil kültürel bir faaliyet olarak da gördükleri ve 4 yıl önce okutmaya başlanan Pestil ve Kömecilik dersinin öğrenciler tarafından artık benimsendiğini belirterek, “Bu dersi okutmamız toplum nazarında karşılık buldu. Eğitim öğretim yılı başında Ordu Gıda, Tarım ve Hayvanlık İl Müdürlüğü personelinin internette "pestil ve kömecilik" dersini okuttuğumuz bilgisi ile talepleri üzerine okulumuzda pestil yapımını uygulamalı olarak anlatıldı. Pestil ve köme dersi nerede okutuluyor?" sorusunun cevabının "Gümüşhane Zigana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" olması bizleri mutlu ediyor” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

banner527

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica