Oral: Hata üstüne hata….

TEMA Vakfı Gümüşhane temsilcisi Yusuf Oral, Gülaçar köyündeki taş ocağının alanının genişletilmesiyle ilgili sert ifadeler kullandı.

Oral: Hata üstüne hata….

TEMA Vakfı Gümüşhane temsilcisi Yusuf Oral, Gülaçar köyündeki taş ocağının faaliyet alanının genişletilmesiyle yaşanacak olumsuzluklara dikkat çekerek, “Bir şehrin akciğerine hançer gibi saplanan bu taş ocağını bir an önce kapatarak tahrip ettiği kısımların rehabilite edilmesini sağlamak yerine faaliyet alanının büyütülmesi kabul edilebilir değildir” dedi.

“Taş ocağının faaliyet alanını büyütecek olması hata üstüne hata yapılması anlamını taşımaktadır”

Torul ilçesine bağlı Gülaçar köyünde faaliyetine devam eden ve faaliyet alanını genişletmek için ÇED sürecinde olan taş ocağı ile ilgili yaşanacak olumsuzlukları değerlendiren Oral, “Gümüşhane ili Torul İlçesi Gülaçar Köyü mevkiinde faaliyet gösteren mevcut taş ocağının faaliyet alanının genişletilmesi için ÇED süreci devam etmektedir. Artabel Gölleri Tabiat Parkının eteklerinde faaliyete başlaması büyük bir hata olan taş ocağının faaliyet alanını büyütecek olması hata üstüne hata yapılması anlamını taşımaktadır. Mevcut taş ocağı Gülaçar deresine birleşik ve bölgenin turizm yolu olan İkisu-Şiran karayolunun kenarında bulunmakta olup taş ocağının faaliyetlerine devam etmesi ve faaliyet alanını büyütecek olması geri dönüşü olmayan tahribatlara neden olacaktır” dedi.

“Dünyanın en temiz coğrafyalarından birisini toza boğmak kesinlikle kabul edilebilir değildir”

Gülaçar vadisinin Torul ilçesinin en büyük tarımsal nitelikli alanına sahip vadisi olduğunu ve başta alabalık üreticiliği olmak üzere, hayvancılık, seracılık, meyve sebze tarımı ve arıcılık faaliyetlerinin sürdürüldüğünü kaydeden Oral, “Vadi hem kültür varlıkları hem de doğal varlıkları ile adeta bir turizm cennetidir. Vadide Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından arıcılık ve bölgenin balı ile ilgili yapılan araştırmalar ve çıkarılan uluslararası yayınlarda Gülaçar yöresi balının dünyadaki diğer ballardan farklı olarak içeriğinde metal oranı en az bal olduğunu ve bu durumun coğrafyanın dünyanın en temiz coğrafyalarından birisi olduğu anlamını taşımaktadır denilirken böylesi özel bir vadiyi toza boğmak kesinlikle kabul edilebilir değildir” diye konuştu.

"Alanın bir an önce rehabilitasyonun sağlanmasını istiyoruz"

Taş ocağının vadinin en büyük köyü olan İnkilap Köyünün içme suyu membasının üzerine kurulduğunu ve yakın bir gelecekte yapılacak patlatmalar sonucu İnkılap Köyünün su kaynağının kaybolacağını savunan Oral, “Benzer şekilde yapılan kontrolsüz patlatmalar sonucu vadinin yer altı ve yer üstü su kaynakları olumsuz yönde etkilenecek olup vadide faaliyetine devam eden Alabalık Çiftlikleri ve diğer tarımsal faaliyetler olumsuz etkilenecektir. Ülke genelinde İklim değişikliği ile mücadele etmeye çalıştığımız bu günlerde bir şehrin akciğerine hançer gibi saplanan bu taş ocağını bir an önce kapatarak tahrip ettiği kısımların rehabilite edilmesini sağlamak yerine faaliyet alanının büyütülmesi kabul edilebilir değildir. Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere Gümüşhane Valiliği ve ilgili diğer kurumlardan talebimiz ÇED süreci devam eden bahse konu taş ocağı ile ilgili gerekli hassasiyet gösterilerek mevcut faaliyet sahasında ilgili mevzuatlara uygun olarak faaliyetlerini tamamlayarak alanın bir an önce rehabilitasyonun sağlanmasıdır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Buğra KIZILET
Buğra KIZILET - 3 yıl Önce

Ya arkadaşlar Tema vakfını bu konuşmaya iten başka Gümüşhane kökenli başka taş ocağı firmalarıdır diye düşünüyorum. Ağaçtan Ormandan Akciğerden söz edip bölgede tekelleşmeye çalışan taş ocağı firmaları olduğunun altının araştırılması gerekiyor.

Gülaçardaki taş ocağı bildiğim kadarı ile trabzonun taşını ve kumunu çekiyor ayrıca bölgeye ucuz kum satışı yapıyor.

Emin olun ki bu haberin altında tekelleşme ve zengin iş ortaklıkları var.

Bu taş ocağı yıllardır Gümüşhaneli iş adamlarının altında iken ve çevresindeki madenlere ne kadar malzeme çekip fatura kestiğide kontrol edilmelidir.

Çevredeki madenlerin durumlarını ele alan bir açılamayı ne zaman yapabilecekler acaba merak ediyorum.

Gümüşhaneli vatandaşın ve esnafı tekel'e düşürmek istemiyorsanız durumu araştırmanızı tavsiye ederim.

Bir Gümüşhaneli olarak üzerinizden yapılan bu acı propagandadan utanıyorum.

Yusuf Oral
Yusuf Oral - 3 yıl Önce

Buğra Bey,
Bir internet arama motoruna yusuf oral, gümüşhane, maden, taş Ocağı kelimelerini yazmanızı isterim. Mücadelemiz hepimizin gelecek nesilleri için olup ne taş Ocağı işletmesini tanırız ne de maden işletmelerinin sahiplerini. Ne de kimsenin ticareti bizi bağlar.
Allah’a emanet olunuz.

Torullu
Torullu - 3 yıl Önce

Torul harmancık köyünde bulunan taşocağı da aynı durumda trabzonun ve giresunun taş ve toz ihtiyacını karşılıyor bizim yerlerimiz bu kadar değersiz olmamalı yusuf bey mücadeleye devam

VATANSEVER
VATANSEVER - 3 yıl Önce

Gülaçar köyü ve civar köylerde Taş ocağı ve Karamustafa köyü Madeni başta arıcılık olmak üzere tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına getirmiştir.
Birileri para kazanacak köylü sıkıntısını çekecek böyle bir şey olamaz sesinden gürültüsünden tozundan köylü bıkmıştır. Maden tesislerini işleten firma parayı götürüyor istihdamla bir kaşık bal sürüyor vatandaşın ağzına Devlet işletsin MTA devletimiz kazansın o zaman sineye çekeriz.. Maden firmalarının Gümüşhane halkına zararı faydasından kat kat yüksektir.

murat aydın
murat aydın @VATANSEVER - 3 yıl Önce

YORUMLARINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM PAYLAŞIMLARINIZI BEKLİYORUM KANIMIZIN SON DAMLASINA KADAR MÜCADELE EDECEGİZ

Misafir
Misafir - 3 yıl Önce

Gülaçar köyü sakiniyim ve taş ocağının kesinlikle kapanması
taraftarıyım köyümüzü mahvetti

Alyazmali
Alyazmali - 3 yıl Önce

Ne zaman doyacaksın insan oğlu o güzelim doğayı bitirdikten sonramı valiliğin kesinlikle bu gibi ormanlık alandaki faaliyetleri durdurmasi gerekir

GÜLAÇAR
GÜLAÇAR - 3 yıl Önce

ALLAH KAHRETSİN ŞU KATLİAMA BAKARMISINIZ BUNU PARAYLA PULLA İZAH EDEMEZSİN...

SIRADAKİ HABER