Petrol kentinden Gümüş kente geldiler

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Anadoluyuz Biz” projesi çerçevesinde 3 günlüğüne Gümüşhane’ye gelen Batmanlı genç kızlar davul zurnayla karşılandı.

Bakanlık tarafından gençlerin tarihi ve kültürel mirasları tanımaları ve gönüllülük bilincini özendirici faaliyetlere katılmaları amacıyla gerçekleştirilen “Anadoluyuz biz” projesi çerçevesinde Batman’dan gelen 17-23 yaş arası 40 genç kız Gümüşhane’yi ziyaret etti. 

Program çerçevesinde Gençlik Merkezinde halk oyunları ekiplerinin davul-zurna eşliğinde oynadığı oyunlarla karşılanan öğrenciler mutluluklarını dile getirdi.

11 saatlik yolculuğun ardından ulaştıkları Gümüşhane’de kız öğrenci yurdunda konaklayacak gençler kentin eski yerleşim yeri Süleymaniye Mahallesinde gezi ve çevre temizliği yaptıktan sonra Şiran ilçesindeki Tomara Şelalesine geçecek. Ardından Kelkit ilçesinde şehit Piyade Er Selman Güler’in ailesi ve kabrini ziyaret edecek olan heyet Karaca Mağarası, Torul Kalesi Cam Seyir Terasını ziyaret edecek, Zigana Gümüşkayak Kayak Merkezinde doğa yürüyüşü yaptıktan sonra Limni Gölünü gezecek.

Etkinlik için Batman'dan gelen Candan Direk, “Proje kapsamında petrol kentinden Gümüş şehrimize geldik. 11 saatlik zorlu yolculuktan sonra buraya geldik ama herşeye değdi. Herşey çok güzel, Gümüşhane çok güzel, etkinlikler ve planlama çok güzel. Emeği geçen herkese teşekkürler" ifadelerini kullandı.

Bir diğer öğrenci Senem Onay çok güzel karşılandıklarını ve kentin yeşilliğine hayran kaldığını belirtikten Fatma Hasanoğlu da “Gümüşhane'yi gelmeden önce araştırmıştım. Çok güzel karşılandık. Çok güzel ve keyifli geçiyor. Bakanlığımız tarafından ücretsiz sağlanan bu gezi için teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Gümüşhane Gençlik Merkezi Müdürü Selman Eroğlu ise proje kapsamında daha önce yine Batman’dan gelen erkek öğrencileri ağırladıklarını şimdi de kız öğrencileri misafir edeceklerini belirterek, “AnadoluyuzBiz projesi kapsamında Batman'dan 40 öğrenci ve 3 görevlimizi karşıladık. Kendilerini ilimizde ağırlamaktan çok mutluyuz. 3 gün boyunca tarihi turistik yerleri gezdireceğiz, sosyal projeler yapacağız. En güzel şekilde ağırlayıp uğurlayacağız” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
yusuf sadık
yusuf sadık - 2 yıl Önce

SElman Eroğlu müdürümüz engin ve evrensel dünya görüşü batmanlı gençleri en iyi şekilde ağırlayarak yolcu edeceğine olan inancım tamdır. Şunu unutmayalm. Anadaolu insanı konuk severliği ile nam yapmış yurt severlerdir. Batmana yolu düşen gençler bu misafirperverliğin çok daha ötesinde bir ilgi göreceklerini hatırlatmak isterim.
Yıllar önce idi. kürtün J. karakoluna tertip edilen bir erin yakınlarıda gelmişlerdi. Lezzet lokantasında yamak yiyorlardı. Bendeniz Siirt te görev yapmıştım . çat pat bilgiğim kurmanç ça ile Urfalı dostlara sercevan hoş geldiniz dedim. ve bu diyaloğumuzun başlangıcı oldu. Duydukları güvenirliğimizi sonradan tarif ederken " Biz ne düşündük siz ne yaptınız. Özür dileriz " dediler. Niyeki. Ya pkk belası sebebişyle bize hoş bakmazsınız diye endişeliydik.
işletme sahibi N: ARAZ bu 4 yuttaştan hesap almadı. "Siz bizim misafirimiz" sınız dedi. Adamların gözleri doldu. misafirperverlik. Si,zlerinde yolnuz oralara düş se emini,mki aynı şekilge karşılanırsınız.
Eroğlu gerekeni yapacaktır 32 yıl önce Batman ilçe idi ve SİİRT iline bağlı idi. bendenizde SİİRT milli eğitim müdür
ü idim. Bölge insanını çok iyi tanırım. Pkk ile halkın ilgisi yoktur. bir kaş si,yasi kendini bilmezin geçim kaynağıdır. Batman li gençlere hoş geldiniz diyorum. Ziyaret edeceğim. gerekirse ikramda bulunacağım. selamlar tük gümüşhane- batman gençlerine ve daha nicelerine..

SIRADAKİ HABER