Ramazan’ı birlikte geçirdiler

Gümüşhane Üniversitesinde uluslararası ve Türk öğrenciler Ramazan ayında hafta sonları kurulan sofralarda bir araya geldi.

Ramazan’ı birlikte geçirdiler

Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen iftar programları hem uluslararası öğrencileri hem de Türk öğrencileri bir araya getirdi. Gümüşhanevi Kampüsü’nde bulunan Gümüşay Kafeterya’da hafta sonları düzenlenen organizasyonlarda toplam 400 öğrenciye iftar yemeği sunuldu.

Her bölümden öğrencilerin birlikte iftar açtığı programın sorumlusu Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü Öğr. Gör. Ahmet Sayın, öğrenciler arasında kaynaşmayı sağlayarak hoşgörü ve dayanışma duygularını güçlendiren önemli bir rol üstlendiklerini dile getirdi. Sayın, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bu tür etkinlikler, öğrenciler arasındaki kültürel alışverişi artırmanın yanı sıra, üniversite ortamında birlik ve beraberlik duygusunu güçlendirme açısından da büyük önem taşımaktadır. Bizler de Ramazan ayı boyunca öğrencilerimize yönelik iftar programları düzenledik. Düzenlediğimiz bu programlarda başta bizlere destek veren Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Halil İbrahim Zeybek’e ve Uluslararası Öğrenci Koordinatörümüz Dr. Öğr. Üyesi Sayın Mustafa Ayyıldız hocamıza çok teşekkür ediyoruz.”

Öğrencilerin hep birlikte iftar programında bulunmalarının kültürel çeşitliliğin ve hoşgörünün bir göstergesi olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek de “Uluslararası ve Türk öğrencilerimizin bir araya gelerek Ramazan ayını birlikte kutlamaları, öğrencilerimizin birbirlerini daha iyi anlamalarını ve kaynaşmalarını sağlamaktadır. Oruç tutmak, ibadetlerini yerine getirmek ve yardımlaşmak biz Müslümanlar için önemlidir. Ancak Ramazan, sadece bireysel ibadetlerin yerine getirilmesiyle değil, aynı zamanda birlik, dayanışma ve paylaşma duygularının pekiştirilmesiyle de anlam kazanır. Bu ay, insanları bir araya getirerek ortak bir amaç etrafında kenetlenmeyi sağlar. Üniversitemizde düzenlenen iftar programları, Ramazan ayının ruhunu yansıtarak öğrencilerimizi bir araya getiriyor ve birlikte paylaşmanın önemini vurguluyor. Uluslararası ve Türk öğrencilerimizin bir araya gelerek iftarlarını açması, kültürel farklılıkları bir zenginlik olarak görmemizi sağlarken aynı zamanda ortak değerleri ve insanlığın temel unsurlarını da ön plana çıkarıyor. Bu tür etkinlikler, sadece bir yemek masasını paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda öğrencilerimizin birbirlerini daha iyi anlamalarına ve saygı duymalarına olanak tanır. Bunun yanı sıra, üniversitemizin evrensel bir bakış açısına sahip olmasını da desteklemektedir. Bu vesileyle de iftar programlarının düzenlenmesinde emeği geçen başta Uluslararası Öğrenci Koordinatörümüz Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Ayyıldız olmak üzere öğretim elemanlarımıza ve Gümüşay Kafetarya çalışanlarına teşekkür ediyor, herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER