Sağlık çalışanlarına Kalandar'da kızılcık şerbeti ikram etti

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde fırıncılık yapan Hasan Kudu, Rumi takvime göre yılbaşı sayılan ‘Kalandar’ gününde sağlık çalışanlarına kızılcık şerbeti ikram etti.

Sağlık çalışanlarına Kalandar'da kızılcık şerbeti ikram etti

İlçede 25 yıldır fırıncılık yapan Kudu, yüzyıllardır yörede ‘kocakarı takvimi’ olarak da bilinen Rumi takvime göre yılbaşı gecesi olan “Kalandar” gününde Torul Devlet Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarına kızılcık şerbeti dağıttı.

Covid-19 salgını nedeniyle özellikle hastalıkta ve sağlıkta her zaman yanlarında olan sağlık çalışanlarına vitamin takviyesi olması açısından kendi elleriyle toplayıp evde pişirdiği kızılcık şerbetini dağıtan Kudu, personel ve yöneticilerin Kalandar gününü de kutladı.

Kızılcık meyvesinin antioksidan kapasitesi yüksek bir meyve olduğunu, C, K, B6 ve E vitamini yönünden zengin olmasının yanında kalsiyum, magnezyum, demir, mangenez ve potasyum da barındırdığını kaydeden Kudu, “Sağlık çalışanlarımızı soğuk kış aylarında hastalıktan koruması için Kalandar gününde kızılcık şerbeti yaparak dağıtmak istedim. Onlar bizim için canla başla mücadele ediyor. Ben de ufakta olsa moral vermek ve enerjilerini artırmak için böyle bir şey yaptım. İyi ki varlar” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2022, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER