Sağlık-Sen’den doktora silahlı saldırıya kınama

Sağlık-Sen Gümüşhane Şubesi dün öğle saatlerinde Konya Şehir Hastanesinde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın silahlı saldırı sonucu öldürülmesini yaptığı basın açıklamasıyla kınadı. 

Sağlık-Sen’den doktora silahlı saldırıya kınama

Gümüşhane Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilen ve sağlık çalışanlarının katılım gösterdiği basın açıklamasında yapılan saldırı kınanarak Türkiye genelinde sağlık çalışanlarının iş bıraktığı duyuruldu. 

Sağlık-Sen Gümüşhane Şubesi Basın Sözcüsü Enes Aslan, “Sürekli uyarılarımıza, tedbir çağrılarımıza rağmen maalesef dün Konya'da bir defa daha korktuğumuz başımıza geldi. Hepinizin bildiği gibi bir doktor arkadaşımız, canice katledildi. Hayatının baharında caninin kurşunlarına hedef olan Uzm. Dr. Ekrem Karakaya, görevi başında, yeni çalışmaya başladığı hastanede katledildi. Katliam aleti ise bir silah. Tablonun vehametini düşünebiliyor musunuz? Bir doktor, şifa dağıtılan bir merkezde, yani hastanede, hasta yakınının kurşunlarına hedef oluyor ve can veriyor. Hastalara şifa dağıtmak, can kurtarmak için alın teri döküyor. Ve karşılığını canıyla ödeyerek şehit oluyor. Biz sağlık çalışanları olarak bu duruma isyan ediyoruz. Saldırıyı lanetliyoruz. Ve can güvenliğimiz sağlansın istiyoruz. Açıkça buradan bir defa daha deklare ediyoruz: Sağlık emekçilerinin can güvenliği artık sağlansın. Aksi halde sağlık kuruluşlarında hizmet sunmak mümkün olmayacaktır” dedi.

Sağlık çalışanlarının hekiminden hemşiresine, teknisyeninden çalışanlarına kadar onlarca sorunu bulunduğunu fakat hiçbirinin can güvenliği kadar, sağlık kuruluşlarında kol gezen şiddet kadar can yakıcı olmadığını kaydeden Aslan, “Can güvenliği sağlanmadığı için, yeterli tedbir alınmadığı için, Ekrem Hocamızın örneğinde olduğu gibi canımız yanıyor, isyan ediyoruz. Bazen yaralanıyoruz, bazen hakaret, küfür ve tehditlere maruz kalıyoruz. Bazen sinip içe kapanıyoruz, meslekten soğuyoruz. Ve hatta çekip gidiyoruz. Tüm bunların yanı sıra ise her daim korku halinde yaşıyoruz. Buradan soruyoruz: Böyle bir ortamda kutsal sağlık mesleğini nasıl aşk ve şevkle icra edelim? Buradan soruyoruz: Daha ne zamana kadar sağlık kuruluşlarına elini kolunu sallayarak suç aletleriyle girmek serbest olacak? Öldürücü, yaralayıcı silah ve aletlerin içeri sokulmasına, ne zamana kadar göz yumulacak? Kaç canımız yitecek? Daha nice canlarımız acıyacak soruyoruz? Açıkçası 1 Milyon 200 bin sağlık emekçisi bu konuda laf değil icraat bekliyor artık. Başka Ekrem Hocalar ölmesin istiyoruz. Başka canlar yanmasın istiyoruz. İşimizi korkmadan, emniyet içinde yapmak istiyoruz. Bu kararlılığımızı siyasi iradeye göstermek içinde bugün, Türkiye genelinde iş bırakıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı bu konuda bize destek olmaya davet ediyoruz. Ve herkese de sağlık çalışanlarının bu ülkenin hayat sigortası olduğunu buradan bir daha hatırlatıyoruz. Sözlerimizi burada sonlandırırken, şehit doktorumuza Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sağlık camiamıza sabır diliyoruz. Başımız sağ olsun” diye konuştu.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fetiye bal
Fetiye bal - 1 ay Önce

Saglik calısanlarna hekimlerimize kalkan eller kırılsin rabbim onları kahrımar etsin ailesine sabir diliyorum şehidimize rahmet diliyorum uzgunum♾♾

SIRADAKİ HABER